İki kadın astronotun 'erkeksiz' ilk uzay yürüyüşü tarihe geçti

 

Amerikalı astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir, sadece kadınlardan oluşan dün (Cuma) yaptıkları uzay yürüyüşü "görevini gerçekleştiren astronotlar" olarak tarihe geçti.

18.10.2019
Yazı Boyutu:  


Arızalı bir batarya şarj ünitesini değiştirme görevini üstlenen  Amerikalı kadın astronotlar; Anne McClain(sağda) ile Christina Koch'un (solda) TSİ 14:38'de başlayan uzay yürüşü yaklaşık 6 saat sürdü.Uluslararası Uzay İstasyonu, Güneş enerjisi ile çalışıyor ancak doğrudan Güneş ışığını ancak yörüngesinin kısa bir bölümünde alabilen istasyonun bataryalara da ihtiyacı oluyor.

Yürüyüş Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın YouTube kanalından canlı yayınlandı.

İkilinin Mart ayında yapılması planlanan uzay yürüyüşü, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda sadece bir adet orta boy beden astronot kıyafeti olması nedeniyle ertelenmişti. Mart ayında yaşanan kıyafet sorunu, NASA'nın "örtülü cinsiyetçilik"le eleştirilmesine neden olmuştu.

TARİHİ YÜRÜYÜŞÜ DE KADIN YÖNETTİ

Tarihi yürüyüş uzay aracı iletişim sorumlusu Stephanie Wilson'ın "Christina, hava kilidini açabilirsin" komutuyla başladı.

Christina Koch uzay yürüyüşüne başlamadan önce "Tarihi anlamı bakımından bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Geçmişte kadınlar hep masa başındaydı. Uzay programına, tüm katkıların kabul edildiği bir dönemde katkıda bulunuyor olmak çok güzel bir his. Bu, başarı şansını da artırabilir" dedi.

40 yaşındaki Koch Mart ayından bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunuyor ve 2020 yılı Şubat ayına kadar orada kalması planlanıyor. Bu Koch'un dördüncü, Meir'in ise ilk uzay yürüyüşü.

TEK BAŞINA UZAY YÜRÜYÜŞÜ YAPAN İLK KADIN KADIN KOZMONOT

Şu ana kadar 14 kadın ve 213 erkek astronot uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. Rus kozmonot Svetlana Savitskaya, 1984 yılında Salyut 7 uzay istasyonunun dışına çıkarak uzay yürüyüşü yapan ilk kadın olmuştu. (BBCTÜRKÇE)Üye OlÜye Girişi