İki kız kardeşe babalarının önünde tecavüz

 

Mavi Marmara kafilesinde iki aktivist kardeş yardım götürürken tecavüze uğradı

29.03.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Libya'nın Bingazi kentinde Gazze'ye yardım taşıyan "Mavi Marmara Kafilesi" adlı konvoydaki Pakistan asıllı iki İngiliz aktivist kız kardeşe, babalarının gözü önünde tecavüz edildiği öne sürüldü. İsmini "Mavi Marmara" gemisinden alan konvoya yapılan saldırıyla ilgili dört kişi gözaltına alındı.
 
AFP'nin haberine göre, aralarında iki kız kardeşin de bulunduğu beş İngiliz vatandaşı aktivist, araçlarıyla Bingazi havaalanına doğru giderken, silahlı kişilerce kaçırılarak tecavüze uğradı.
 
Libya Başbakan Yardımcısı Avad el Barassi, Facebook'taki sayfasında saldırıyı 'korkunç bir olay' olarak niteledi. El Barassi, kaçırıldıktan kısa süre sonra serbest bırakılan aktivistleri Bingazi'de ziyaret ettiğini ve iki kız kardeşin durumlarının psikolojik olarak çok kötü olduğunu söyledi.
 
AFP'ye konuşan Batılı diplomatik kaynaklar, kardeşlerin kaçırıldığını ama herhangi bir cinsel saldırıya maruz kaldıkları yönünde kesinlik olmadığını ve sağlık raporlarının durumu kesinliğe kavuşturacağını ifade etti.
 
Konvoyun Libya'dan Mısır'a geçmesine izin verilmemesi üzerine Bingazi havaalanına dönmeye çalışırken saldırıya uğrayan beş İngiliz vatandaşının, olayın ardından Türkiye'nin Bingazi Konsolosluğu'na götürüldüğü belirtildi.
 
TÜRKLER DE VAR
 
Olaya ilişkin hurriyet.com.tr'ye bilgi veren İHH İnsani Yardım Vakfı yetkilileri, konvoyda Mavi Marmara gemisinde yer alan akvistlerin de bulunduğunu belirtti. Söz konusu konvoyda Türk vatandaşlarının da olduğunu ifade eden yetkililer, organizasyonun ise İHH tarafından yapılmadığını, Avrupa merkezli olduğunu söyledi.
 
İHH HEYETİ LİBYA'YA GİTTİ
 
İHH'dan yapılan yazılı açıklamada ise kaçırılma olayının ardından konvoydakilerin talebi doğrultusunda vakfın Libya'ya heyet gönderdiği belirtildi.
 
Açıklamada, "Bölgedeki tüm etkin yapıları harekete geçirerek kızların yerini tespit eden heyet kızların kurtarılmasını sağlamıştır" denildi.
 
Açıklamada, konvoyun İHH tarafından organize edildiğini iddia eden AFP haber ajansı da yalanlandı: "Şunu belirtmek isteriz ki AFP haber ajansının iddia ettiği gibi bu konvoy İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilmemiştir. Konvoyun çıkışında ve hareketi sırasında İHH’nın hiçbir etkisi olmamıştır."
 
TÜM KONVOY GERİ DÖNÜYOR
 
Söz konusu saldırının ardından 25 kişilik kafiledeki diğer aktivistler de ülkelerine geri dönmeye karar verdi.
 
AA muhabirine açıklama yapan kafiledeki bazı gönüllüler, sınırda yaşadıkları sıkıntılar ve arkadaşlarının Bingazi'ye dönüşte saldırıya uğraması üzerine maneviyatlarını kaybettiklerini, Mısır'ın kafilenin tamamına giriş izni vermemesi üzerine de yola devam etmeme kararı aldıklarını söyledi.
 
Bingazi'de toplanan grup üyelerinin buradan havayoluyla ülkelerine döneceği bildirildi.
 
DÖRT GÖZALTI
 
Libya resmi haber ajansına konuşan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mecdi el Kurfi, olayın ardından dört kişinin gözaltına alındığını söyledi.
 
Bir ordu yetkilisi, gözaltına alınan kişilerin, birkaç ay önce işten çıkarılan güvenlik görevlileri olduğuna dair bilgi sahibi olduklarını belirtti.
 
SALDIRI VAR TECAVÜZ YOK 
 
AA'ya açıklama yapan Bingazi sınır bölgesi komutanı Albay Salih Salim ise saldırı iddialarını doğruladı ancak tecavüz iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti. 
 
Saldırganların Libya güvenlik güçlerine mensup olmadığını ve olay hakkındaki soruşturmanın sürdüğünü ifade eden Salim, “Gruba saldırı olduğu ve bazı eşyaları ile paralarının çalındığı doğru ancak tecavüz iddiaları gerçeği yansıtmıyor” diye konuştu.
 
Kafilenin güvenliği için tüm tedbirlerin alındığını ve grup üyelerinin ihtiyaçlarının karşılandığını vurgulayan Salim, Libyalı yetkililerin saldırının sorumlularını tespit etmek için yoğun çalışmalar yürüttüğünü sözlerine ekledi.
 
MAVİ MARMARA BENZERLİĞİ
 
“Mavi Marmara” gemisinden ilhamla, “Mavi Marmara Kafilesi” adı verilen yardım konvoyu, Fransa, İspanya, Fas, Cezayir ve Tunus'un ardından Libya sınırına ulaşmıştı. İsrail'in Gazze ambargosunu kırmak için yola çıkan 25 kişilik konvoyda, ambulans ve okul servisi olarak kullanılacak 11 araç yer alıyordu.  (hürriyet)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi