'İkinci Yargı Paketi kadına şiddeti normalleştiriyor'

 

Rosa Kadın Derneği Başkanı Kaya, yeni Yargı Paketi'nde yer alan düzenlemelerin kadınlar açısından mücadele gerekçesi olduğunu belirtti

01.11.2019
Yazı Boyutu:  
İkinci Yargı Paketi'nde yer alacağı iddia edilen kadın kazanımlarını hedefleyen düzenlemelere ilişkin açıklamada konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, “Yargı paketi düzenlemeleri kadına yönelik şiddeti normalleştirmeye çalışan argümanlardır. Bu yasal düzenlemeler bizler açısından yeniden ve yeniden bir mücadele gerekçesidir. Tüm bu politik argümanlar, yöntemler karşısında tüm kadınlara çağrımız; birlikte örgütlü mücadele ederek bunların bir bütün karşısında durmaktır” dedi.
 
Rosa Kadın Derneği, katledilen kadınlar ve İkinci Yargı Paketi'nde yer alacağı iddia edilen kadın kazanımlarını hedefleyen düzenlemelere ilişkin Ofis Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun, Saliha Aydeniz ve çok sayıda kadının da  katıldığı, toplantıda açıklamayı Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya yaptı. 
 
‘Yasal düzenlemeler insanlık onuruna aykırıdır’
 
İkinci Yargı Paketi'nde yer alacağı iddia edilen kadın kazanımlarını hedefleyen düzenlemeler hakkında ise kadınların kazanılmış haklarına ilişkin düzenlemelerin utanç verici olduğunun altını çizen Adalet, “Özellikle çocuk istismarı, erken yaşta evlilik ve kız çocuklarının istismarına ön açacak olan bu yasal düzenlemelerin yapılması evrensel normlar açısından insanlık onuruna yakışmamaktadır" ifadelerini kullandı. Adalet, "Kadınların nafaka hakkı sınırlandırılmaya çalışılmaktadır. Tüm bunlar kadına yönelik şiddeti normalleştirmeye çalışan argümanlardır. Ceza ertelemelerine dönük çalışmalar, çocuğun rızasının olup olmadığına ilişkin tartışmalar utanç vericidir. Bu yasal düzenlemeler bizler açısından yeniden ve yeniden bir mücadele gerekçesidir. Tüm bu politik argümanlar, yöntemler karşısında tüm kadınlara çağrımız; birlikte örgütlü mücadele ederek bunların bir bütün karşısında durmaktır. Yargı paketi çalışmaları sürdürülürken çocuk istismarı bilgileri kamuoyuna kapatılmıştır. Bunun temel sebebi bu konuya ilişkin güçlü bir kamuoyu muhalefetinin oluşmasını engellemektir. Biz sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye vurguladı.
 
‘Cezasızlık politikası karşısında güçlü bir ses çıkarılmalı’
 
Adalet, açıklamanın devamında ise şunları aktardı: “4 Kasım’da görülecek olan eşi tarafından katledilen Müzeyyen Boylu’nun duruşmasına destek olmaya çağırıyoruz. Bunun yanında bir erkek tarafından öldürülen polis memuru Merve Ünal’ın da duruşması da 22 Kasım’da. Merve’nin duruşmasının da sonuna kadar takibinde olacağımızı ifade etmek istiyoruz. Herkese çağrımız bu duruşmaların takibini yapmaları ve cezasızlık politikaları karşısında bir muhalefet oluşturulması yönünde güçlü bir ses çıkarılmasıdır.”
 
Açıklama zılgıt ve sloganlarla sona erdi.(Jinnews)Üye OlÜye Girişi