İKKB'den 'eğitimde cinsiyet eşitsizliğini giderin' çağrısı

 

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, yeni eğitim- öğretim yılının başlaması nedeniyle, eğitimde çözüm bekleyen sorunlara dikkati çekti.

16.09.2018
Yazı Boyutu:  
İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Nazan Moroğlu, Bugün başlayan 2018 – 2019 Eğitim Öğretim Yılında,  müfredat programından, her yıl değişen sınav sistemine, öğrencileri ve ailelerini mağdur eden yerleştirme kargaşasından, öğretmen atamalarına ve alt yapı eksikliğine kadar  yaşanan sorunların çözüm beklediğini ifade etti.Hukukçu Nazan Moroğlu'nun İKKB adına yaptığı açıklama özetle şöyle: 

"Eğitim politikalarını bilim ve teknolojide yaşanan gelişmelere göre güncellemek gerekirken, laik bilimsel eğitimden ve karma eğitim uzaklaşılmaktadır.

 Oysa Türkiye, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmayı taahhüt etmiştir. Eğitimde 2030’a kadar kız ve erkek çocukların tamamının onları ilköğretime hazır hale getirecek kaliteli okul öncesi eğitimine erişimlerinin güvence altına alınması gerekir. 

Ancak  ülkemizde 4-5 yaş grubunun sadece yüzde 43’ü, 5 yaş grubunun ise yüzde 55,5’i okul öncesi eğitimde yer alabilmektedir. 

Ayrıca, 2030’a kadar eğitim alanındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin ortadan kaldırılmasının sağlanması gerekir. Bu açıdan özellikle karma eğitimden geriye gidişten vazgeçilmelidir.

 Atatürk, çocuklarımız ve ülkemiz için en önemli ilkeyi “Fikri hür, Vicdanı hür, İrfanı hür nesiller!’ diyerek en yalın bir şekilde ifade etmiştir.

İKKB olarak, eğitim sorunlarının acilen çözümlenmesini talep eden Moroğlu, "geleceğimiz olan çocuklarımızın ve onları özveriyle yetiştiren öğretmenlerimizin yeni eğitim öğretim yılını kutluyoruz" dedi. (Kazete Eğitim Servisi)


Üye OlÜye Girişi