İklim aktivisti Thunberg’i Time 'yılın insanı', Forbes 'En güçlü kadın' seçti

 

1927 yılından beri ‘’Yılın İnsanı ’’ geleneğini sürdüren TIME dergisi, 2019 yılında İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’i yılın insanı seçti. Forbes Dergisi de 16 yaşındaki Thunberg'e 2019'un en güçlü kadınları arasında yer verdi.

15.12.2019
Yazı Boyutu:  
Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmayla tüm dünyanın gündemine oturan İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Time dergisi tarafından gençliğin gücü olarak tanımlandı. Dergi, gerçeği söyleme cesaretinden dolayı Greta için ‘’bir neslin ikonu haline gelen sıradan bir genç kız ifadesini kullandı.

ABD’de haftalık yayın yapan Time dergisinden yapılan açıklamada, yıllar boyunca araştırmacı ve aktivistlerin iklim konusunda dünya liderlerinin dikkatini çekmeye çalıştığı ancak bunu 16 yaşındaki genç kızın başardığı belirtilerek Thunberg’in ‘’2019 Yılın İnsanı’’ seçildiği duyuruldu.

Açıklamanın devamında, Thunberg’in çok sayıda lideri ikna ederek, iklimle ilgili davranışsal bir değişikliğe gidilmesini başardığı ve dünyanın karşılaştığı en önemli konuda en ikna edici ses olduğu vurgulandı.

Great Thunberg, 1927’den beri dergi tarafından seçilen en genç ‘’yılın insanı’ oldu.

23 Aralık’ta yayımlanacak Time dergisinin son sayısının kapağında Greta Thunberg’in fotoğrafı yer alacak.

Forbes dergisi 2019'un en güçlü kadınlarını açıkladı: Greta Thunberg 100. sırada

Forbes her yıl dünyanın dört bir yanından siyaset, iş ve eğlence dünyası dahil çeşitli sektörlerde en etkili kadın liderleri sıraladığı bir liste hazırlıyor.

Merkel üst üste 9. kez listenin zirvesinde yer alırken yayın başbakanı "Donald Trump'a karşı durmaktan bir milyondan fazla Suriyeli mültecinin Almanya'ya gelmesine izin vermeye kadar çelik gibi bir iradesi var" diye övdü.

İkinci sırada bundan önce Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) başkanlığını yapan ve geçen yıl dünyanın en güçlü kişileri listesinde 22. sırada yer alan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde geliyor.

Lagarde'ı 2007'de ABD Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı seçilen Nancy Pelosi takip ediyor.

Pelosi, Eylül'de, bir muhbirin Trump'ın başkan olarak gücünü suistimal ettiğini iddia etmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump'a resmi bir azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.Time Dergisi'nin Yılın Kişisi seçtiği çevre aktivisti Greta Thunberg, Forbes'un listesinde 100. sırada yer alıyor.

Geçen yıl Merkel'in yılın en güçlü kadını olduğu duyurusunun ardından Forbes, Hristiyan Demokrat Birliği'nin lideri ve Almanya Başbakanı olarak Merkel'in etkisinin reddedilemez olduğunu anlatmıştı.
(Kazete Haber Merkezi)
 

 

Üye OlÜye Girişi