'İklim İçin Okul Boykotu' hareketine UAÖ'den Vicdan Elçisi Ödülü

 

Uluslararası Af Örgütü’nün 2019 Vicdan Elçisi ödülü İsveçli İklim hareketi Aktivisti Greta Thunberg ile dünyanın en büyük çevre eylemi olarak kabul edilen “İklim İçin Okul Boykotu” hareketine verildi.

06.07.2019
Yazı Boyutu:  
Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), 2019 Vicdan Elçisi Ödülü’nün iklim değişikliğine karşı mücadele eden aktivist Greta Thunberg ile “İklim İçin Okul Boykotu” (Fridays for Future) olarak bilinen öğrenci hareketine verildiğini açıkladı.UAÖ Genel Sekreteri Kumi Naidoo ödüle dair yaptığı açıklamada, “Uluslararası Af Örgütü’nün en önemli ödülü olan Vicdan Elçisi Ödülü, insan hakları mücadelesinde benzersiz bir liderlik ve cesaret sergileyen kişilere veriliyor. Bu yıl ödül için Greta Thunberg ile İklim İçin Okul Boykotu hareketinden daha iyi adaylar düşünemiyorum. Bu gençler bize, sandığımızdan daha güçlü olduğumuzu ve iklim felaketine karşı insan haklarının korunmasında hepimize görev düştüğünü hatırlatıyor” dedi.

Okul boykotu hareketini başlattı

İsveçli 15 yaşındaki aktivist Greta Thunberg, İklim İçin Okul Boykotu hareketini Ağustos 2018’de başlattı. İklim değişikliğine karşı daha ciddi tedbirler alınmasını sağlamak için her Cuma okula gitmek yerine İsveç meclisi önünde protesto yapmaya karar verdi.

Greta’nın iklim kriziyle ilgili farkındalık yaratma çabaları tüm dünyaya yayıldı. Türkiye de dahil dünyanın dört bir yanında 1 milyonun üzerinde genç 24 Mayıs’ta İklim İçin Okul Boykotu’na katıldı.

Avustralya, Brezilya, Hindistan, Nijerya, Pakistan, Birleşik Krallık, Almanya, Japonya, Filipinler ve Uganda’nın da aralarında bulunduğu 100’ün üzerinde ülkede protestolar gerçekleştirildi.


“Hepimiz bu adaletsizliğe karşı durmalıyız”

Greta Thunberg ödüle dair açıklamasında, “Bu ödül bana değil, herkese aittir. Tüm dünyanın dikkatini çektiğimizi ve verdiğimiz mücadelenin etki yarattığını görmek harika” dedi.

“Bir insanın vicdanıyla hareket etmesi, doğru olduğuna inandığı şeyler adına mücadele etmesi demektir. Bu hareketin bir parçası olan herkesin de bunu yaptığına inanıyorum, çünkü dünyayı iyileştirmekle yükümlüyüz.

“Güney yarım kürede yaşayanlar iklim değişikliğine en az ölçüde sebep oldukları halde, iklim değişikliğinden en şiddetli şekilde etkileniyorlar ve bu durum gelecekte de böyle olacak. Hepimiz bu adaletsizliğe karşı durmalıyız.

“İklim krizi denildiğinde genellikle doğal çevremiz üzerindeki etkileri anlaşılıyor. Ancak bu etkilerin insanlar açısından hem şu an yarattığı hem de gelecekte yaratacağı feci sonuçlar, iklim krizini aynı zamanda bir insan hakları meselesi haline getiriyor.

“İklim değişikliği, mevcut eşitsizlikleri şiddetlendirmekte ve artırmakta. İklim değişikliğinin etkilerinin zaman içinde çoğalmaya devam etmesi ve daha da kötüye gitmesi bekleniyor. Bu durum ise hem şimdiki hem de gelecek nesillerin mahvolmuş bir dünyada yaşaması anlamına geliyor.”

Aktivistler 20 Eylül’de, New York’ta gerçekleştirilmesi planlanan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi öncesinde küresel boykot düzenleyerek, bir hafta boyunca iklim değişikliğine dikkat çekmeyi amaçlayan eylemler yapacak.

Vicdan Elçisi Ödülü hakkında

Ödül 2002 yılında verilmeye başlandı. Vicdanıyla hareket eden, adaletsizliğe karşı duran, yeteneklerini başkalarına ilham vermek için kullanan ve bu şekilde insan hakları mücadelesine katkı sunan kişilere ve gruplara veriliyor.

UAÖ’nün Vicdan Elçisi Ödülü’nü daha önce kazananlar arasında Nelson Mandela, Malala Yusufzay, Harry Belafonte, Ai Weiwei, Batı ve Orta Afrika Gençlik Grupları, Angelique Kidjo, Kanada Yerli Halklar hareketi, Alicia Keys ve Colin Kaepernick bulunuyor. 

Dünya Tarihinin en büyük iklim hareketi

15 Mart son rakamlara göre 128 ülkede 2 bin 233 kentteki iklim için okul grevine neredeyse 1.5 milyon çocuğun katıldığı belirlendi. 

Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin internet sitesinde protestoların Avustralya'dan Hindistan'a, İngiltere'den ABD'ye pekçok ülkede büyük kalabalıklarla gerçekleştiği belirtildi. 


The Guardian gazetesi çevre editörü Damian Carrington'ın haberine göre okul grevine Arjantin'te katılan 18 yaşındaki Eyal Weintraub, "Tarihte yoksulluk, yetersiz beslenme, eşitsizlik ve elbette küresel ısınmayı çözecek teknik kapasitelere sahip olduğumuz bir noktaya geldik Bu potansiyelin avantajını kullanıp kullanmayacağımıza aktivizmimiz ve uluslararası dayanışmamız karar verecek" dedi. 

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi adına Twitter'dan yapılan açıklamada "O (Greta Thunberg) sürdürülebilir bir gelecek için genç jenerasyonu dinlememiz gerektiğinin kanıtı" ifaedelerini kullandı. 

Greta: Kimsenin küçük olmadığını kanıtladık

Ağustos 2018'de ilk okul grevini başlatan İsveçli aktivisit Greta Thunberg, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada katılımın 1.5 milyon öğrenciye ulaştığını söyledi ve ekledi: 

"İsveç'te (ve başka her yerde...) favori tartışma yaptığımız şeyin önemli olmadığını çünkü fark yaratmak için çok küçük olduğumuz yönünde. 350.org'a göre Cuma gösterisi şimdiye kadarki en büyük küresel iklim hareketi oldu. 

"Bu İsveç, Belçika, İsveçre gibi küçük ülkelerden birkaç okul çocuğunun iklim krizi nedeniyle okula gitmeme kararıyla başladı. 

"Biz kimsenin fark yaratmak için çok küçük olmadığını kanıtladık."

 "Ekolojik felakete bütüncül bakmalıyız"

İsveçli aktivist şunları da kaydetti:

"Artık daha fazla elektrikli arabalar, nükleer enerji, et, hava olaşımı, bio yakıtlar vs. vs. gibi bireysel ve farklı konulara odaklanamayız. 

"Acilan sürdürülebilirlik krizini ve devam eden ekolojik felaketi işaret eden bütüncül bir bakış açısına ihtiyacımız var. Bu nedenle sürkli artık krize kriz gibi davranmamız gerektiğini tekrarlayıp duruyorum. 

"Çünkü ancak ondan sonra ve elimizdeki en iyi bilimin rehberliğinde (Paris Anlaşması'nda da açıkça belirtildiği gibi) birlikte dünyayı ileriye götürmeye başlayabiliriz."

"Dünyanın kalan kaynaklarını adil paylaşmalıyız"

"Tamamiyle yeni bir düşünce sistemine ihtiyacımız var. Yarattığınız politik sistem tamamen rekabetle alakalı. Tüm amaç ne pahasına olursa olsun kazanmak olduğunda hile yapıyorsunuz. Gücü ele geçirmek için. Bunun artık bir sonu olmalı. 

"Birbirimizle rekabet etmeyi bırakmalıyız. İş birliğine ve dünyanın kalan kaynaklarını adil bir şekilde paylaşmaya başlamalıyız. Gezegenin izin verdiği sınırlarda yaşamaya başlamalı, eşitliğe odaklanmalı ve tüm canlı türlerinin iyiliği için birkaç adım geri atmalıyız. 

"Biz sadece bilimin kelimeleriyle ilerliyoruz. Tek talebimiz bunu dinlemeye ve harekete geçmeye başlamanız. 

"Lütfen artık çocuklara sizin kendi dağınıklığınızla ilgili sorular sormayı bırakın." (bianet)

Üye OlÜye Girişi