İlahiyatçı 'içmek şifadır' dediği devenin idrarını içemedi

 

"Deve sidiği şifadır" diyen ilahiyatçı Ebubekir Sifil'e Haber Türk canlı yayınında 'deve sidiği' ikram edildi. Sifil "Ben damızlık deveyi kastetmiştim" diyerek içmeyi reddetti.

21.07.2017
Yazı Boyutu:  
Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi ilahiyatçı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sifil ile Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Taslaman Habertürk TV'de Veyis Ateş'in konuğu oldu. 

Canlı yayında "Hadisler İslam'da hüküm çıkarmak için referans kaynağı mıdır, değil midir?" sorusu tartışıldı. Taslaman ile Sifil arasındaki 'Hadislerin kaynağı nedir?' tartışmasında 'deve sidiği' hadisi konuşulurken ilginç anlar yaşandı.

Prof.Dr. Caner Tasman, deve sidiği içmenin Corona virisünden kaynaklanan insanların sakat kalmasına yol açan birçok hastalığa neden olduğunu balirterek bu yüzdende Dünya sağlık Örgütü'nce yasaklandığını söyledi. Tasman yanında getirdiği bir kavanoz dolusu deve idrarını; şifalı olduğunu savunan ilahıyatçı Ebubekir Sifil'e içmesi için ikram etti.


DEVE SİDİĞİ HADİSİ GÜVENİLİR'

İlahiyatçı Sifil ise, deve sidiği içmenin şifalı olduğunu belirten hadisin sahih (doğru-güvenilir) olduğunu savundu ve deve idrarının şifa olduğunu iddia etti. Ancak, sadece damızlığa çekilen deve idrarının tüketilmesi gerektiğini söyleyerek Taslaman'ın kendisine sunduğu deve idrarını içmeyi kabul etmedi.

SOSYAL MEDYADA OLAY OLDU

Türk televizyon tarihinde eşine az rastlanacak türden bir polemiğe sahne olan tartışma, Twitter'da da #kimhaklı hashtagi ile en çok konuşulan konu oldu.

Üye OlÜye Girişi