İlk köy tiyatrosu 80 yaşında

 

Bademler Köy Tiyatrosu oyuncuları 80. yaşında Şeyh Bedreddin ile perde dedi

28.03.2013
Yazı Boyutu:  

 

İzmir'in Bademler Köy tiyatrosu oyuncuları 80. yaşında Şeyh Bedreddin tiyatro oyunu ile perdelerini açtı
 
 
Bademler Köyü Kültür ve Sanat Derneği’ne bağlı köy oyuncuları 27 Mart Dünya Tiyatrolar gününde Orhan Asena’nın yazdığı, Eylem Yaman’ın yönettiği Şeyh Bedreddin adlı oyunu sahneye koydu.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Park Bahçeler Daire başkanı Ziya Çavdar, Urla Milli Eğitim Müdürü Erol Uysal, Tarım İlçe Müdürü Cumali Cin, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Özgün Utku, CHP İlçe Başkanı Yusuf Baratalı, İl Genel Meclis Üyeleri, Mehmet Maltepe, Mehmet Yağcı, Canan Özkan Karaca, Köy Muhtarı Mehmet Uysal, Köy koop İzmir İl başkanı Muhittin Akbulut, Urla ADD Başkanı Ali Yanar,  Urla Balıklıova köy tiyatrosu oyuncuları izleyenler arasındaydı.
 
 
Dünya Tiyatrolar günü ile aynı günde 80. Yaşına giren Bademler köy tiyatrosu oyuncuları Şeyh Bedreddin adlı oyunu sahnelemeden önce ulusal ve uluslararası tiyatrolar bildirgelerini okudu. Dünya Tiyatrolar günü sebebiyle düzenlenen törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Urla İl Genel Meclis üyesi Seyfettin Şen “1933 yılından bu yana inatla ve azimle tiyatro yapan, Türkiye’nin ilk tiyatro köyü Bademler 80. yılında yine kendine yakışanı yapıyor. Ülkemizde yaşanan onca baskı ve zulüme karşı köylülerin, mücadelenin ve dik duruşun simgesi Şeyh Bedreddin’i sahneye taşıyarak yine üzerine düşen görevi fazlasıyla yapıyor” diye konuştu. Şen, Köy tiyatrosuna katkıda bulunan Urla Halk Eğitim ve Milli Eğitim Müdürlerine, Narlıdere Belediyesine, Köy Muhtarlığına, Eda Su ve MŞB inşaata teşekkür ederken “80 yıldır bademlerde sahne tozu yutanlara, yitirilmiş ve yaşayanlara kucak dolusu selam olsun” diyerek sözlerine son verdi.
 
İki saat süren Şeyh Bedrettin’in hayatını anlatan oyun sonunda Bademler Köy tiyatrosu oyuncuları ayakta alkışlandı.
 
Bademler köy tiyatrosu hazırladığı iki yeni oyun ile sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Nisan ayı boyunca hafta sonu Cuma ve Cumartesi günleri Orhan Asena’nın yazdığı ‘Şeyh Bedrettin’ adlı oyun sahnelenirken, Turgut Özakman’ın ‘Deliler’ oyunu Mayıs ayında izleyicisiyle buluşacak
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi