İlk sıra rektör adayından Erdoğan'a çağrı

 

İstanbul Üniversitesindeki rektörlük seçiminde en çok oyu alan Raşit Tükel, Atanmayı bekliyorum

14.03.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
 
İstanbul Üniversitesi rektörlük seçiminin en çok oyu aldığını söyleyen Prof. Dr. Raşit Tükel, en çok oyu alan aday olarak atanmayı talep ettiğini söyledi
 
 
İstanbul Üniversitesi rektörlük seçiminde en çok oyu alan Prof. Dr. Raşit Tükel'den, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı geldi
 
 
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlük seçiminde aday olan Prof. Dr. Raşit Tükel Sağlık çalışanlarının eylemine katıldı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden Cağaloğlu'na kadar yürüyen Tükel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulundu. En çok oyu alan aday olarak atanmayı talep ettiğini söyleyen Tükel, "YÖK'e, Cumhurbaşkanlığı makamına, kararların alındığı mercilere bizim bir çağrımız, talebimiz ve demokratik hakkımızdır " diye konuştu.
 
 
'MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'
 
Kazandığı oylamanın aslında bütün üniversite bileşenlerinin katıldığı bir oylama olması gerektiğini kaydeden Tükel, "Oylama gösterdi ki, öğretim üyeleri İstanbul Üniversitesi'nin içinde bulunduğu durumdan rahatsız" dedi. Öğretim üyelerinin öne çıkardığı kişinin değil de başka bir kişinin rektör olarak atanmasının açıklanamaz olduğunu belirten Prof. Tükel şunları söyledi: 
 
Atarsanız bunu nasıl açıklarsınız? Hangi kriterler size bu kararı aldırıyor. Bunun demokratik bir üniversitede yeri olmadığını düşünüyoruz. Bu bizim talebimizdir. Sonuna kadar oylarımıza sahip çıkacağız. Hep birlikte üniversitedeki seçim sonucuna uygun bir atama yapılması yönünde kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz.
 
'DEMOKRATİK HAKKIMIZDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM'
 
Sözlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir çağrı anlamına geldiğini söyleyen Tükel, "YÖK'e, Cumhurbaşkanlığı makamına, kararların alındığı mercilere bizim bir çağrımız, talebimiz ve demokratik hakkımızdır diye düşünüyorum" dedi.
 
'İKİNCİ OLUNCA ÇEKİLMİŞTİM'
 
Prof. Dr. Tükel, konuşmasında şunları söyledi: En yüksek oyu olan rektör olarak atanmalıdır. Seçimi kazanan rektör olarak atanmalıdır. 2012 yılında yine bunları söylemiş, ikinci sırada olduğum için seçim sonrası süreçlerden ayrılmıştım. Çünkü birinci olanın Rektör olması gerektiğine inanıyordum. Çünkü Demokrasiye inanıyordum. Rektörlük makamına atanmayı talep edeceğiz. Bu konuda ısrarlıyız, kararlıyız.
 
 

Üye OlÜye Girişi