İlk yerli kanser ilacının insan denemeleri başlıyor

 

Boğazici Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sanyal: İlk yerli kanser ilacının insan denemeleri yakında başlayacağını açıkladı.

18.10.2019
Yazı Boyutu:  
Katı kanser tümörlerinin tedavisi için araştırmaları süren Ares 139 molekülünde Faz 1 aşamasına gelindi.


 Boğazici Üniversitesi Kimya Bölümü Başkanı ve RS Research Kurucu Ortağı Prof. Dr. Rana Sanyal, Türkiye ve dünyada heyecan uyandıran, katı tümörlerin tedavisinde hedefli ilaç olmaya aday Ares 139 molekülünün insanda denenmesinin ilk aşaması olan Faz 1 denemeleri için hazırlıklara başladıklarını açıkladı.

Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya’nın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Sanyal, her ilaç adayı molekül gibi Ares 139’un da zorluklarla dolu bir sürece girdiğinin altını çizdi.

Ares 139’un preklinik aşamasının bittiğini, insanlarda denenecek ajanın üretimi üzerine çalıştıklarını bildiren Prof. Dr. Sanyal, geldikleri aşamayı şöyle açıkladı:

“Şu anda ilk molekülümüzle ilgili olarak preklinik süreci tamamladık. Bunun insanda denenmeye başlaması için belli bir kalitede üretilmesi gerekiyor. Bu üretim aşaması devam ediyor.
Aynı zamanda da klinik merkezlerle koordinasyonun sağlanıp -yani hastanelerle koordinasyonun sağlanıp- doğru bir protokol kapsamında çalışmaların başlaması gerekiyor. Bu şekilde klinik faza geçiş olmuş olacak.”


Üye OlÜye Girişi