İlker Başbuğ'a,  Erdoğan ve Bahçeli'den 'Afrin'i siyasete bulaştırmayın' tepkisi

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli, eski Genel Kurmay Başkanı emekli orgeneral İlker Başbuğ'a sert çıktı Erdoğan, İlker Başbuğ için "gereği yapılacak" dedi.

13.02.2018
Yazı Boyutu:  
Afrin harekatının siyasete konu edilmemesi gereğine dikkati çeken  eski Genel Kurmay Başkanı  emekli orgeaneral İlker başbuğ'a, AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, 2019 seçimlerinde ittifak oluşturan MHP'niun Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den aynı anda sert tepki geldi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Afrin siyasete alet edildi demek haddine mi? Yazıklar olsun, gereği yapılacak'  derken, İlker Başbuğ'un bu sözlerinin altında başka maksatlar yattığını iddia etti.
Erdoğan, partisinin grup toplantısın sonrasında  gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, ''Afrin siyasete alet edilmesin'' açıklamasıyla ilgili ''Ben bunu az önce duydum ve bir Genelkurmay Başkanı'ndan, emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak, bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa, siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Yazıklar olsun, gereği yapılacak'' değerlendirmesinde bulundu.

BAHÇELİ’DEN BAŞBUĞ’A YANIT

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise 'Afrin harekâtı siyasete konu edilmemeli' diyen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a yanıt verdi. Bahçeli, "Sayın İlker Başbuğ'a sormak lazımdır. Afrin'i siyasete malzeme edenler kimdir ya da kimlerdir? İşbirlikçi emellere laf etmeyenler neden gocunmuşlardır? Maksadı nedir? Siyaset beka mücadelesini konuşmayacak da neyi konuşacaktır? Nesli tükenen balinaları mı anlatalım? Serengeti Parkı'ndaki safarileri mi izleyelim?" dedi. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın FETÖ çatı davasına tanık olarak çağrılmasına tepki gösteren Bahçeli, "Bize göre TSK'nın başında halihazırda değerli bir komutan vardır ve fiilen de olsa ikincisine gerek yoktur. Genelkurmay Başkanı'nı çatı davasının görüldüğü mahkemeye tanık olarak çağırmak düşüncesizce bir karardır" diye konuştu.

İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?

"Afrin'de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum. Türkiye geleceğin güçlü bir devleti olacak. Bugün de durumumuz zaten ortada, böyle bir devlet varken, siz küçük emeller peşinden gidip bunu YPG'ye, PYD'ye adeta Türkiye karşısında böyle bir tartışılması bile çok rahatsız ediyor. Bu rahatsız edici bir şey, bu mukayese edilecek, karşılaştırılacak bir konu değil. Bunu daha evvelde söyledik, ümit ediyorum sağduyulu hareket, sağduyulu bu olaya bakış nerede? Amerikan Birleşik Devletleri başta olmak üzere hakim olur ve bu yanlış maceradan vazgeçilir. Çünkü aynı şey devam ederse bakın Amerika Birleşik Devletleri çok şey kaybeder."

İLKER BAŞBUĞ KİMDİR?

İlker Başbuğ, 29 Nisan 1943 tarihinde Ayfonkarahisar'da dünyaya geldi.

Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gördükten sonra, 1962 senesinde Kara Harp Okulu, 1963 senesinde de Piyade Okullarını bitirdi.

1971 senesine dek Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yaptı.

1973 senesinde Kara Harp Akademisi'ni kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığında Karargâh Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Brüksel'de NATO Uluslararası Askerî Karargâhında Cari İstihbarat Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve 51. Piyade Tümeni 247. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1993 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti.1997 senesinde ise Korgeneral oldu. Korgeneral rütbesi ile 2. Kolordu Komutanlığı ve Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Başyardımcılığı görevlerinde bulundu.

2002 senesinde Orgeneral rütbesine terfi etti. 2002-03 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 2003-05 yılları arasında Genelkurmay İkinci Başkanlığı, 2005-06 yıllarında Birinci Ordu Komutanlığı görevlerini müteakip 2006 yılı atamaları ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.

2008 yılı Yüksek Askerî Şûra kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı.

30 Ağustos 2010 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Üye OlÜye Girişi