İLO: Türkiye'de 'anne işçiye' köle ücreti ödeniyor

 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörü Numan Özcan, anne olan kadınlarla, olmayanlar arasında yüzde 30 oranında ücret farkı bulunduğuna dikkat çekti.

07.03.2019
Yazı Boyutu:  
Anne olanların daha düşük ücret aldıklarına işaret eden Özcan, “Anne olan kadınlarla olmayanlar arasında yüzde 30’luk ücret farkı var. En yüksek fark Türkiye’de” dedi. Türkiye’nin sıklıkla ILO gündemine geldiğini belirten Özcan, 23 yılda 12 kez sözleşme ihlalleri nedeniyle Türkiye’nin ILO’da görüşüldüğünü de bildirdi.

Cumhuriyet’in aktardığı habere göre ILO’nun 100. kuruluş yıldönümü kapsamında gazetecilerle buluşan Özcan’ın mesajları şöyle:

KADINLAR ERKEKLERDEN % 20 DAHA AZ KAZANIYOR
  • Kadınlar dünya genelinde erkeklerden yüzde 20 daha az kazanıyor.
  • Türkiye’de anne olan kadınlarla, olmayanlar arasında yüzde 30’luk ücret farkı var. Anne olanlar daha düşük ücretle çalışıyor. Türkiye, bu oranla ilk sırada yer alıyor.
  • Türkiye’de “kırılgan işlerde” çalışanların oranı yüzde 27. Kadınlarda bu oran yüzde 33. Türkiye’de 3 milyon aile işçisi, 4.8 milyon da kendi hesabına çalışan var.
  • Dünyada istihdamda kadın ve erkekler arasında 26.5 puan fark var. Erkeklerin 2 katı kadın ücretsiz. Reel ücretler en düşük seviyede.
  • Türkiye’de işyerlerinde 60 saatin üzerinde çalışma oranı yüzde 20. Buna göre, 5 çalışandan 1’i 60 saatin üzerinde çalışıyor. Türkiye bu oran ile ilk sıralarda yer alıyor.
23 YILDA 12 KEZ GÜNDEME GELDİ

-Bu yıl ILO Konferansı’nın 108.’si yapılacak. Türkiye 1990’lı yıllardan itibaren 87 No’lu Sendika Özgürlüğü ve Sendikalaşma Hakkının Korunması ile 98 No’lu Örgütlenme ve Toplu Pazarlık Hakkı Sözleşmesi ile gündemde. İhlaller, konferanstaki komitede ele alınıyor. Türkiye 23 yılda 12 kez bu komitenin gündemine geldi.

-Geçen yıl ILO’da Türkiye’yi Memur-Sen temsil etti. Bu konuda ILO’ya şikâyette bulunuldu. ILO Komitesi, işçi temsilcilerinin konsensüs ile belirlenmesini, sosyal diyaloğun işletilmesini istedi. Bu yıl süreç yeni başlıyor. Çalışan konfederasyonları kimi belirlerse ILO’da Türkiye’yi o temsil eder. Bilinen 6 konfederasyon bir araya gelip “Bizi şu temsil etsin” diye konsensüs sağlarsa sorun kalmaz.

ÜÇ İŞÇİDEN BİRİ YOKSUL

-Gelişmekte olan ülkelerde 3 işçiden 1’i hem çalışıyor, hem de yoksul. Bu durumda 300 milyon insan bulunuyor. Çalışan yoksulluğu var. Dünyada, yaşlı nüfus artıyor. Çalışanların 3’te 1’i emeklilik hakkından yoksun. Yarısı geçinemiyor.

-Türkiye’de reel ücretler yavaşlıyor. Ücret artışları 2015’te yüzde 6.1’di. 2017’de yüzde 1’e düştü.


Üye OlÜye Girişi