İmam Hatip'de 'medrese eğitimi: Cuma günleri tatili

 

Fethullah Gülen'in İzmir'de ilk müftülük yaptığı Kestanepazarı'nda ki İmam Hatip Ortaokulu'nda medrese uygulaması yapılıyor.

08.10.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir'deki Karabağlar Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda cuma günlerinin 'mübarek' denilerek tatil ilan edildiği, eğitimlerin cumartesi günü öğrencilere aktarıldığı belirtildi.

Cumhuriyet'in haberine göre, fiziki yapı olarak da okuldan çok camiye dönüştürülen okula çocuklar ayakkabıyla giremiyor, girişte ayakkabılarını dolaplara bırakarak terlik ya da çoraplarla öğrenim görüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) haftalık öğrenim programının da kenara bırakıldığı iddia edilen okulda kitaplık dahi yok.

EĞİTİM-İS BAŞKANI'NIN SÖZLERİ

Eğitim-İş İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Adem Yıldırım, okuldaki uygulamaları şöyle aktardı: “Okulda tam bir medrese uygulaması yapılıyor. Temizlik, hijyen adı altında çocukların ayakkabıyla okula girmesine izin verilmiyor. Okul zaten fiziki olarak daha çok Kuran kursuna benziyor. İçi de eğitim kurumundan ziyade camiyi andırıyor. Çocuklar, okulda terliklerle, çoraplarla geziyor. Burada tam bir medrese eğitimi veriliyor. Cumhuriyet Türkiyesi’nde, ortaçağ eğitim sisteminin kalıntılarını görüyoruz, yaşıyoruz. Okulda, Milli Eğitim Temel Kanunu açık açık çiğneniyor."

Okula cuma günü gerçekleştirdikleri ziyarette ders saati olmasına rağmen okulun tatil edildiğini aktaran Yıldırım, "Bunun yerine cumartesi günleri ders yapılıyormuş. Mesai saati olmasına karşın okulda yönetici ve öğretmen yoktu. Pansiyonlu okul olmamasına karşın 3. kat ranzalarla yatakhaneye çevrilmiş durumda. Bir üniversite öğrencisi ‘abi’ okulda belletmen öğretmen olarak gayri resmi bir şekilde görev yapıyor. ‘Erkek imam hatip okulu’ ibaresi olmamasına rağmen yalnızca erkek öğrenciler eğitim görüyor” diye konuştu.

YARGIYA TAŞINACAK

Yıldırım, “Bu tehlikeli anlayışın yaygınlaşarak ileride önü alınmaz ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacağı açıktır. Okullarımızda kızlı erkekli sınıfları ayıran, devlet okullarını medrese mantığıyla yönetme anlayışını kabul etmiyoruz. Bu ve benzeri yasadışı uygulamalara asla geçit vermeyeceğimiz, her fırsatta bunu deşifre edeceğiz. Bu uygulamalara izin veren yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve süreci yakından takip edeceğiz” dedi.


Üye OlÜye Girişi