İmamoğlu: 1,6 katrilyonluk yanlış yatırımın önünü kestik

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu , kendisini Silahtarağa’da inşa edilmesi planlanan tesisin “temel atmama töreni” nedeniyle “Vizyon olmayınca fırsatı tepersiniz” sözleriyle eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt verdi.

11.11.2019
Yazı Boyutu:  
İstanbul Büyükşeir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen fidan dikimi töreninde kendisiyle ilgili Silahtarağa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi projesinin “temel atmama töreni”yle ilgili eleştirilerine yanıt verdi. İmamoğlu, “Doğru noktalara yatırım yapacak yönetim olma marifetiyle yolumuza devam ediyoruz. Cumhurbaşkanı da mutlu olacaktır bu tavrımızdan” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Silahtarağa’da inşa edilmesi planlanan ileri biyolojik arıtma tesisinin “temel atmama töreniyle” ilgili eleştirilerine, Meclis toplantısından önce yanıt verdi.  İmamoğlu, “Sıkı bir basın açıklaması yaptık. Cumhurbaşkanı, o basın açıklamamızı okuduğunda, bize çok teşekkür edecektir. Orada, 2 binin üzerinde ağacın içinde, belki de kendi eliyle diktiği 20-25 yıllık ağaçlar da vardır. Onların kurtulduğuna mutlu olacaktır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, canlı yayınlanan Meclis toplantısı öncesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Silahtarağa’da inşa edilmesi planlanan ileri biyolojik arıtma tesisinin “temel atmama töreniyle” ilgili eleştirine yanıt verdi. 

İmamoğlu, gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna, “Sıkı bir basın açıklaması yaptık. Ben tahmin ediyorum Cumhurbaşkanı, o basın açıklamamızı okuduğunda, bize çok teşekkür edecektir. Kaldı ki orada 70 bin metrekarenin üzerindeki arazide, 2 binin üzerinde ağacın içinde, belki de kendi eliyle diktiği 20-25 yıllık ağaçlar da vardır. Onların da kurtulduğuna mutlu olacaktır. Orada derin bir teknik açıklama var, İstanbul halkına. Nerdeyse 1,6 katrilyonluk yanlış yatırımın önünü keserek, doğru noktalara, doğru yatırımı yapacak yönetim olma marifetiyle yolumuza devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı da mutlu olacaktır bu tavrımızdan” yanıtını verdi.


Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Batıkent Çakırlar Mevkisi’nde gerçekleştirilen, ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ dolaysıyla düzenlenen ’11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes’ programında gereksiz olduğu gerekçesiyle, ‘temel atmama’ töreni düzenleyerek Silahtarağa’daki biyolojik atık su arıtma tesisi projesini iptal eden İBB Başkanı İmamoğlu’nu şu sözlerle eleştirmişti:

“Biyolojik arıtma tesisi için temel atmama töreni yapıyor. Bunlar temel atma ve açılış gibi işlere zaten yabancılar. Tıynetlerine, karakterlerine uygun şekilde temel atmama töreni düzenlemişler.
“Ülkeye ve millete hizmet etmek bunların bünyesine ağır gelir. Aslında bu yaklaşım, İstanbul’da gelecekte yeniden perişanlığa mahkum etmektir. Biz 25 yıl önce İstanbul’un sorunlarını çözecek adımları attık. İhtiyaç yok dedikleri proje işte böyle bir proje.”
Erdoğan ayrıca, arıtma tesisinin gelişmiş ve gerekli olduğunu belirterek, “Vizyon olmayınca önünüze gelen hazır projeyi hayata geçirme fırsatını tepersiniz. Milletimiz bunları görüyor. İnşallah vakti saati geldiğinde de değerlendirmesini yapacak” demişti. (Kazete/ İBB-Basın)


Üye OlÜye Girişi