İmamoğlu, Erdoğan'ı sürece katkı sunmaya çağırdı

 

YSK'nin açıkladığı rakamlara göre İstanbul'da seçimi kazanan CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte basın açıklaması yaptı.

01.04.2019
Yazı Boyutu:  
AKP, İstanbul'da çok fazla geçersiz oy olduğunu öne sürerek sonuçlara itiraz etmeye hazırlanıyor. Ekrem İmamoğlu ise her şeçimde olduğu gibi bu seçimde de geçersiz oylar olduğunu, iktidarın bundan hareketle seçim sonuçlarını kabullenmeme gibi bir tutum sergilememesi gerektiğini söylüyor. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a da çağrıda bulunan İmamoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Gözün şu anda dikilen bölüm, her sandıktaki geçersiz oy kısmı. Dün bununla ilgili kamuoyunu bilgilendirmiştim. Özellikle 2014 verilerinde 400 binin üzerinde geçersiz oy var. Şu anda 300 bin civarında. Aslında seçmen sayısı artmış olmasında rağmen 300 bin civarında. Sandık tutanağı tutulurken somut bir tespit üzerinden itiraz yapılıyorsa önemlidir, mutlak karşılığı yerine getirilmelidir.

Ama koca İstanbul'da geçersiz oylar tekrar sayılacak gibi bir şey olursa vicdanlar bunu sorgular, dünya bunu ayıplar. Bu konuyu 300 bin geçersiz oy üzerinden biz seçimi kazanırız iddiası ortaya koyarak, geçersiz oylar üzerinden bir manipülasyon oluşturmak tamamen yanlıştır. Uygulanmış bir model değildir. Aradaki fark ciddi bir sayıdır. 23-24 bin oy ciddi bir sayıdır. Üç beş oy değildir. Bu anlamda soyut kavramlar üzerinden sandığı ve süreci baskı altında tutmalarını doğru bulmuyorum. Tabii ki güvencemiz YSK'dır.

İlçe seçim kurullarında farklı uygulamalar peşinde olunan bölümler var. Örneğin bir salonda çuvallar korunuyor. Biz kapıda bekleriz. Efendim bize güvenmiyor musunuz? Onu sonra konuşuruz. Dolayısıyla ilçe seçim kurullarında emniyet mensubu arkadaşlarımıza, orada görev alan arkadaşlarımıza, ilçe seçim kurulu hakimlerine sesleniyorum. Bazılarında "burada bekleyebilirsiniz" diyorlar. Nöbet tutacağım, bir yerde gideceğim kendim nöbet tutacağım. Burada sıkıntılar var. Bunu giderirsek iktidar da rahatlar. Biz tereddütleri gidermek zorundayız. Orada bulunan arkadaşlarım iyi biliyorum ki asla orayı terk etmeyecek. Uygun koşullar yaratacak ilçe seçim kurulları bu şekilde beklememize fiziki koşullar yaratarak bunu halletmeliler. Uyarımı yapıyorum. Günün sonunda bizim teminatımız YSK olacaktır. Süreci en sıkı şekilde takip ediyoruz.

İBB ÇALIŞANLARINA ÇAĞRI

Zaman ilerliyor. Bugün pazartesi, yarın salı, günler akıyor. İBB hizmet vermeye devam ediyor. İBB'nin saygın çalışanlarına, emekçilerine sesleniyorum. Hiçbir siyasi iradenin emrini kabul etmeyiniz. Biz, görevimize başlayana kadar, İstanbul'un rutin hizmetlerini yerine getiriniz. Ama bir şaibe oluşturacak bir sıkıntı doğuracak hiçbir işi, işlemi imza altına lütfen almayınız.

Zira şu andaki görevli olan insanlar devir yapacak insanlardır, emanetçilerdir. Bu anlamda o siyasi iradenin sözlerini dikkate almayınız. Göreceksiniz, İBB'nin binlerce, on binlerce çalışanıyla, partizanlığın, adamcılığın yok edildiği, pırıl pırıl bir dönemi size yaşatacağız. Bu önümüzdeki birkaç günü çok sağlıklı değerlendirin. Ola ki kendinizi baskı altında hissedersiniz, biz buradayız. Oradaki hiçbir iradeye asla boyun eğmeyin. O irade doğru ve yetkili bir irade değildir. Şu anda sadece emanetçilerdir.

ERDOĞAN'A ÇAĞRIDA BULUNDU

Dediğim gibi İstanbul hizmetlerinin aksamadan rutin hizmetlerinin yerine getirildiği bir süreci de devam ettirmek zorundalar, bunu da saygıyla karşılıyoruz. Ülkemizin bu gündeminin bir an önce netleşmesi için, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a da uzun uzun isteklerimi, temennilerimi ilettim. Bu sürecin bir an önce toparlanması adına, kendilerinin sürece katkı sunmasını talep ediyorum. Bu şehrin demokrasisi, geleceği adına ve bizi takip eden uluslararası basın mensubu olan insanların aktarımlarıyla dünyanın bizi takip ettiğini biliyoruz. Yara almadan, bu sürecin netleşmesi adına sayın Cumhurbaşkanını da sürece katkıları da toplumu rahatlatacaktır. Ülke normalleşsin, işimize bakalım. Bu ülkede 2023 Haziran'a yetki alan bir hükümet var.

Biz çok güzel işler başaracağımıza inanıyorum. Bütün yol arkadaşlarıma ve vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Aman ha! Sandıkların ve çuvalların olduğu yüksek seçim kurullarının önlerini asla terk etmiyoruz." 

Üye OlÜye Girişi