İmamoğlu: Heyelan alanını, deprem toplanma alanı ilan ettiler

 

İstanbul Büyükşehir (İBB) Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'nun AKOM'a ziyaretinin ardından basın toplantısı düzenleyerek dün meydana gelen 5,8'lik depremle ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

27.09.2019
Yazı Boyutu:  
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul'da meydana gelen 6 şiddetindeki depremin ardından bugün Afet Kordinasyon Merkezi'ni (AKOM) ziyaret ederek, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'dan bilgi aldı.

Ziyaretin ardından düzenlenen basın açıklamasında ilk olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu söz aldı. İmamoğlu, deprem toplanma alanlarıyla ilgili olarak, "Bir ilçemizde heyelan alanı olarak tanımlanan boşluk AFAD sitesinde deprem toplanma alanı olarak görünüyor. Yine bir başka alan deprem sırasında ulaşma konusunda şüphelendiriyor. Deprem toplanma alanları konusunda karnemiz zayıf" dedi.

Ekrem İmamoğlu'nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

"1999 depreminden sonra yapılan araştırmalarla beraber depremlerle ilgili büyük toplanma alanları 470'ten şu anda 77'si kalmış. 2859 AFAD'ın tespit ettiği deprem toplanma alanlarından bahsediliyor. Bunlarla ilgili de bizim yapmış olduğumuz tespitler gereği bu alanların çoğunun deprem toplanma alanı olmadığı yönündedir. Örneğin sadece 300-400 metrekarelik alanlar şeklinde tanımlanmış 177 yer var. Bu alanların büyük kısmı da deprem toplanma alanı olma sıfatına sahip değil.

'HEYELAN ALANI OLARAK TANIMLANAN BOŞLUK AFAD'IN SİTESİNDE DEPREM TOPLANMA ALANI'

Bir ilçemizde heyelan alanı olarak tanımlanan boşluk AFAD sitesinde deprem toplanma alanı olarak görünüyor. Yine bir başka alan deprem sırasında ulaşma konusunda şüphelendiriyor. Deprem toplanma alanları konusunda karnemiz zayıf. Bu sorumluluk 39 ilçe belediyesinin, büyükşehir belediyesinin sorumluluğudur. Deprem siyasi bir mesele değil. Biz evlatlarımızı, ailelerimizi, toplumumuzu ilgilendiren bu konuda çözümler üreteceğiz.

'HİÇBİR ALTYAPIYA SAHİP DEĞİLİZ'

Büyük deprem ne zaman gelir konusunda hiçbir altyapıya sahip değiliz. Dün 5,7 şiddetindeki depremde can kaybı yaşamamamız önemli. Hasarlı binalar konusunda tespit var. 400'ün üzerinde... Bu şiddetteki bir depremin ciddi hasar oluşturacak bir deprem olmadığı yönünde teknik arkadaşlarımızın aktarımları var. Bu hasarlı binalar zaten hasarlı mıydı depremde mi zarar gördü şüphelerimiz var. 

'MASA TEKTİR, KONU DEPREMDİR'

Bir başka konu da İBB'nin afet hazırlığıyla ilgili... İBB'nin teknik koşulları birçok konuda iyi seviyede. Lojistik Merkezimizi tanıttık bugün. 1 günde 360 bin kişiye yemek sağlayacak lojistik merkezimiz var. Bunu sağlayan Kadir Topbaş'a teşekkür ettim. İBB'nin yapılaşma ile, deprem toplanma alanlarıyla ilgili ciddi sorunlar var. Seferberlik başlattık. AFAD'la ortak çalışma yapan arkadaşlarım da burada. Dün de ben katıldım. O toplantıda Fuat Bey'in başkanlığındaki toplantı verimli geçti. Deprem milli meseledir. 16 milyon insanımızın canı söz konusu. İstanbul'un büyük bir deprem sonrası yaşayacağı motivasyonsuzluğun ülkemize bedeli ağır olur. Sürecin gündemde tutulması gerekmektedir. Bu konunun o masası şu masası olmaz masa tektir. Konu depremdir.

'DEVLETİMİN DAVET ETTİĞİ HER YERE KOŞA KOŞA GİDERİM'

Devletin en önemli sorunu deprem konusu. Yani depremle ilgili süreç, hazırlıklar, çalışmalar biz de gündemimizi ve bilgilerimizi tazeliyor ve çok yoğunlaştık. Bu konunun bunun önüne geçmesini istemiyorum. Net söyleyelim ki, devletimin davet ettiği hiçbir yere katılmamazlık etmem. Burası itibarlı bir kurumdur, İstanbul Büyükşehir Belediyesidir.16 milyon insanın yerel idaresidir. Dün davet edildiğim yerdeydim. Devletimin davet ettiği her yere koşa koşa giderim. Ama bu gündemin depremle ilgili şu anki yoğun gündemin yerine geçmesini şiddetle reddediyorum, kabul etmiyorum. Bu mevzuya ben dahil olmadım dahil olanların da bir an önce gerçek gündeme dönmesini bekliyorum” 

'NEREYE GİTTİ BU PARALAR?'

İmamoğlu'nun ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuştu. Kılıçdaroğlu, 20 yılda deprem konusunda yol alınamamasına tepki göstererek, "Deprem vergileri toplandı. 20 yıldır başladığımız noktadayız. 17 yıldır ülkeyi yönetenlerin hesabını vermesi lazım. Nereye gitti bu paralar?" diye sordu. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar ise şu şekilde: 

'20 YILDIR BAŞLADIĞIMIZ NOKTADAYIZ'

"İstanbullulara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can kaybının olmaması önemlidir. 1999'da büyük deprem yaşadık, 20 bine yakın yurttaş hayatını kaybetti, 30 bine yakın yaralımız vardı. Türkiye seferber oldu, yaralarımızı sarmaya çalıştık. Deprem vergileri toplandı. 80 milyon insan vergi ödedi. Yaralar sarılacaktı. Ne oldu o vergiler? Devleti yöneten insanlar geleceği görmeli. Devletin yönetenlerin 16 milyon kişinin yaşadığı İstanbul'u riskten nasıl kurtararız hesabını yapmalı. 20 yıldır başladığımız noktadayız. 17 yıldır ülkeyi yönetenlerin hesabını vermesi lazım. Nereye gitti bu paralar? İş birliği içinde İstanbul'u bataktan kurtarmak zorundayız. İstanbul'daki belediye başkanlarımız elbette el birliğiyle çalışacaklardır. Temel soru şu 99-2019... Neden bu kadar uzun süre beklendi?

'BÜYÜK TOPLANMA ALANLARININ BÜYÜK KISMINI İMARA AÇIYORSUNUZ'

Büyük toplanma alanları 470 iken bunların büyük kısmını imara açıyorsunuz. Bu nasıl bir yönetim anlayışı? Batının uygar devlet adamlarıyla bizimkiler arasında temel fark var. Onlar riski görür önlem alır insanların hayatları kararmaz. Bizim gibi geleceği görmeyen yöneticiler ise risk gerçekleşir, insanlar hayatlarını kaybeder, önlem almazlar. Bunun olmaması lazım. Sağlıklı koordinasyon olması, geçmişten ders çıkarmak lazım. Yeni bir yönetim var, ekibi var. İstanbul'da riski ortadan kaldırmak istiyorlar. Sadece merkezi hükümete 'bize engel olmayın' diyorlar. 

İstanbullunun huzur içinde yaşamasını isteyen bir ekip var. Herkesin yardımcı olması lazım."Üye OlÜye Girişi