İmamoğlu, sanayicilere konuştu: Bu şehrin çocuklarını eşitleyeceğiz

 

İSO Meclis Toplantısı'nda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sanayicilere, 11 noktada başlattıkları 1 yılda 150 kreş projesine destek olmaya çağırdı.

24.10.2019
Yazı Boyutu:  
İstanbul Sanayi Odası (İSO) toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı İmamoğlu, İstanbul'un çeşitli noktalarında 100’e yakın durmuş, ihalesi yapılmış, ama hiç başlanmamış projeleri teslim aldıklarını belirterek “İlk defa bu şehirde, ‘Temel Atmama Töreni’ yapacağım” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu, İSO “Marka Şehir İstanbul’un Kalkınma ve Gelecek Vizyonunda Sanayimizin Yeri ve Önemi” başlıklı “Ekim Ayı Meclis Toplantısı”na katıldı.

Toplantıdaki konuşmasında İstanbul’un muhtelif noktalarında 100’e yakın durmuş, ihalesi yapılmış, ama hiç başlanmamış projeleri teslim aldıklarının bilgisini veren İmamoğlu, “Belki de ülke literatürüne ilk defa girecek; ilk defa bu şehirde, bu ülkede ‘Temel Atmama Töreni’ yapacağım” dedi.

İmamoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

PROJELER

“Mega projeler, her seçimde çok konuşulur. Mega proje denince de devasa yapılar, kanallar vesaireler konuşulur. Bunlar, insan hayatını pek de değiştirmez. İnsan hayatını değiştirecek olan, insana yapılacak hizmettir.

“Bu manada biz, bu kentin çocuklarını çok önemsiyoruz. Bu şehrin çocuklarını eşitlemek niyetindeyiz. ‘Yuvamız İstanbul projesiyle ilgili davetlerimizi yaptık. Birçok kişi, kurum, kuruluş, vakıf katıldılar. Projenin lansmanını yaptık. Sultanbeyli’den Bağcılar’a, Silivri’ye kadar 11 noktada inşaatlara başladık. 1 yıl içinde 150 kreşi, sizlerin de dayanışmasıyla harekete geçireceğiz.

DEPREM ÇALIŞTAYI

“Depremi, sallandığımızda hatırlarız. Eğer bir toplumun hafızası bu anlamda yeteri kadar canlı değilse, sıklıkla unuturuz.

Biz, bu şehri bu konuyla yüzleştireceğiz. Hazırlıklarının sonuna geldiğimiz bir ‘Deprem Konseyi’ kuruyoruz. Konseyde herkes olacak. Kasım ayında büyük bir deprem çalıştayı yapıyoruz. Depreme dönük İstanbul’un durumunu, olası bir depreme kadar alınacak olası tedbirler, afet anı ve afet sonrasıyla ilgili süreçleri tarifleyeceğimiz bir çalıştay yapacağız.

Sadece önümüzdeki yılın bütçesine 1 milyar liranın üzerinde depreme dönük bir bütçe kalemi oluşturun’ dedim. Bu bile düşük bir rakam.

Kentsel dönüşümü, rantsal dönüşüme değil, insanları güvenli yapılara sahip olma metoduna bu şehri kavuşturacağız. Bu konuda samimi, kararlı, oy hesabı yapmadan, hiçbir siyasi malzeme yapmadan, kararlı adımlar atacağımızı sizlere duyurmak istiyorum."

KARAR MEKANİZMALARI

“Biz, bu şehrin kararlarının alınmasında, bu şehrin aktörlerinin etkili olmasını istiyoruz. Geceden sabaha bu şehre bir plan yönlendirmesi… Bir bakıyorsunuz İBB önüne bir bina dikiliyor. Bu mümkün mü? Mümkün. Niye? İBB’den habersiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin 4 kurumu, İstanbul’un herhangi bir noktasında imar planı yapabilir, hatta bir binaya ruhsat bile verebilir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Buna son vermek zorundayız. Böyle bir şey olamaz. Kimse buna rıza gelmez.

Düşünsenize; Ankara’daki bir bürokrat, oturacak, bazen siyasi, bazen kişisel bir egoyla, bazen mesleki bir egoyla İstanbul’un herhangi bir noktasıyla ilgili karar verecek."

İMAR PLANLARI

“İstanbul’da 1/100.000’lin plan, yaklaşık 2-2,5 yıldır bir ofiste çalışılıyor. Sanayicinin bundan haberi var mı? 100.000’lik plan bitmek üzere. Bu konuda bir ofis çalışıyor ve bir kenti yöneten Ekrem İmamoğlu olarak benim bundan haberim yok! Bu şehir, planları kamuya açık çizer. Şehir bilecek. Bir şirketle bu tasarlanmaz. Bu işi, İBB’nin mekanizması tasarlar.

Bu şehir, 20 yıl önce de 100.000’lik plan çalıştı. Çöpe gitti. Şehri alabora eden mekanizmaları sayabilirim size.

Bir kişinin karar verdiği, bir kişinin iradesine taktirde bulunduğu bir kent değil, bu şehrin 16 milyon insanının iradesinin karşılık bulduğu bir kenti var etmek istiyoruz."

TEMEL ATMAMA TÖRENİ

“İstanbul’un muhtelif noktalarında 100’e yakın durmuş, ihalesi yapılmış ama hiç başlanmamış projeleri teslim aldık. Bunların hepsine bir çözüm buluruz. Bu projeleri harekete geçirmek, hızlandırmak ve bu konuda yeni finansal düzenlemelerle bu projeleri bitirmek durumundayız.

Ne yazık ki bir kısmı gereksiz ve anlamsız, bir kısmı da zamansız yapılan projeler. Böyle de bir sıkıntı var. Bu ülkenin parası kolay kazanılmıyor. Hiçbir iş insanı, 2 bin 300 metrede 7 kat kapalı otopark yapmaz.

Ben, 1,5 milyar liralık bir projenin, yapılmama kararını veren teknik adamlarıma teşekkür ettim. Evet, yakında açıklayacağız, sizi de davet edeceğiz, belki de ülke literatürüne ilk defa girecek; ilk defa bu şehirde, bu ülkede ‘Temel Atmama Töreni’ yapacağım!

Temel atmama töreni! Kalemlerini tek tek anlatacağım size. Üzülüyorum. Tasarrufla, israfı engelleyerek, bu şehrin gerçek ihtiyaçlarını karşılayarak, çok güzel şeyler yapılacağını bu kente ispat edeceğiz." (İBB-BASIN)

Üye OlÜye Girişi