İmamoğlu ve Yıldırım'ın İstanbullu kadınlara vaatleri

 

Kent yoksulluğundan kadınlar için yarın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışacak İmamoğlu ve Yıldırım'ın vaatlerinin an önünde kreşler yer alıyor.

22.06.2019
Yazı Boyutu:  
Yarın (23  Haziran Pazar günü) yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi öne çıkan tartışma konularından bazıları kent yoksulluğu, işsizlik ve ekonomik sıkıntılar.

Millet İttifakı'nın CHP'li adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı'nın AKP'li adayı Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği ortak canlı yayında da bu konular gündemdeydi.

Binali Yıldırım, İstanbul'da gelecek 5 yılda yapılacak projelerle İstanbullulara 500 bin istihdam sağlayacaklarını söyledi.

Yıldırım'ın yoksullukla mücadele için öne sürdüğü vaatler arasında doğal gaz indirimi, evlenenlere düğün desteği ve deniz hatları vapurlarını ücretsiz hale getirmek de var.

İMAMOĞLU, İSTANBUL'DA HER 4 AİLEDEN BİRİ AÇLIK SINIRINDA


Ekrem İmamoğlu da İstanbul'da her 4 aileden birinin açlık sınırında olduğunu ifade ederek kent yoksulluğu ile mücadeleyi gündeminin baş sıralarına koyuyor.

İmamoğlu ayrıca, Sofra Destek Paketi, Geçim Destek Paketi, Eğitim Destek Paketi ve Evlilik Destek Paketi başlıkları altında ihtiyaç sahiplerine erişmeyi hedefliyor.

YOKSULLUK SIRALAMASINDA İSTANBUL ALTINCI

TÜİK Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2017 raporuna göre Türkiye'de gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu il İstanbul.

Aynı verilere göre İstanbul yoksulluk oranının en yüksek olduğu 6. şehir.

Esenyurt, Kasımpaşa ve Eyüp'te kadınlar artan fiyatlardan, işsizlikten ve geçim sıkıntısından şikâyetçi.

Kimileri Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul ekonomisi ve yoksulluğa çare olacağını düşünürken, kimileri de ekonomik sıkıntıların çözümünün İstanbul'da AKP yönetimiyle çözüleceğine inanıyor.

KADINLARA VAADLERİ

Her iki adayında kadınlara yönelik vaadleri  şöyle:

EKREM İMAMOĞLU: Biz insana, kadına, çocuğa gençlerine oturttuk zemini. Hızlıca 150 kreş açacağız. Kadınların söz hakkı olma meselesi. Kadın istihdamı. Kadın emek ofisleri. Satın alma garantisiyle kadınların çalışabilmesine fırsat tanımak. Annelere 0-4 yaş arası bebekleriyle ücretsiz dolaşma hakkı sağlayacağız. Bütün sosyal tesislerimizden yüzde 40 indirimli yararlanma hakkı sağlayacağız. 

Şiddeti önleme kriz merkezi açacağız. Çocuğu ile beraber kadını özellikle ihmal ve istismar meselesi üzerinden destekleyeceğiz. Mahalle evlerimizde bu aynı zamanda mahalle meclisi kavramı içeriyor, iki sosyolog istihdamı sağlayacağız. Tüm bu söylediklerim özellikle ev kadınlarına olağanüstü bir hizmet yapacağız.BİNALİ YILDIIM: Kadının iş hayatına katılması, toplumda etkin rol almasında ciddi bir artış var. Siyasette de artış var. Üniversitede kız öğrencilerin erkek öğretmenlerden fazla. Hâkimlerin sayısı erkeklerle hemen hemen aynı sayıda. Bizim yoğunlaşmamız gereken ev hanımları.

Onların da sosyalleşmeleri lazım. El emeği ürünlerini alacağız. İstanbul'un 961 mahallesi var 300'ünde kreş yok. 955 tane kreş yapacağız. Ev kadınları gözü arkada kalmadan çocuklarını bırakabilecek.

 (KAZETE)


Üye OlÜye Girişi