imc tv’nin karartılmasına tepki

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TÜRKSAT’a yazı göndermesinin ardından TÜRKSAT imc tv yayınını kesmesine siyasiler ve gazeteci örgütleri tepki gösterdi

27.02.2016
Yazı Boyutu:  
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TÜRKSAT’a yazı göndermesinin ardından TÜRKSAT imc tv yayınını kesti.
 imc tv’nin karartılmasına Diyarbakır ve Van’dan tepkiler vardı. Diyarbakırlılar gerçeklerin karartılmaya çalışıldığını söyledi. Habeleri imc tv’den izleyenler de yayının karartılmasıyla televizyon başından ayrılarak tepkisini gösterdi.

imc tv’nin karartılmasına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinden de tepki geldi. CHP’nin gazeteci kökenli vekilleri karartmayı “hukuksuzluk” olarak değerlendirdi.

Tanrıkulu: Hukuk dışı bir baskı uygulanıyor

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, “Savcılık makamlarının, bu tür hukuk dışı baskılara alet olmasını kabul etmek mümkün değil ve ben kınıyorum bu yöntemi. Sonuçta demokrasiler basın özgürlüğüyle eş anlamlıdırlar. Medya özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün olmadığı yerde demokrasiden bahsedilemez” dedi.

Olcayto: Haber alma hakkı engellenemez

Konuyu imc tv’ye değerlendiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, başsavcılığın tutumunu eleştirerek halkın haber alma hakkının engellenmek istendiğini dile getirdi.

Olcayto meslek örgütleri olarak konuya duyarlı olacaklarını, duyarlılıklarını yetkililere ileteceklerini de söyledi.

RTÜK üyeleri: Yayın denetimi savcılığa değil RTÜK’e aittir

Konuyu değerlendiren RTÜK üyesi Ersin Öngel, “Savcının TÜRKSAT’a gönderdiği yazıdaki talebi hukuka ve medya özgürlüğüne aykırılık içermektedir. En nihayetinde imc tv RTÜK’ten lisans almış bir yayıncı kuruluştur. Dolayısıyla yayın denetimi savcılığa değil RTÜK’e aittir” dedi.

RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen ise, “Bir televizyon kanalının lisanslı yayın yapıp yapamayacağına RTÜK karar verir. Savcılığın değerlendirmesi sübjektif ve işgüzar bir değerlendirmedir” yorumunda bulundu.

Dikmen’den “karartma”ya tepki

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, İMC TV'nin yayınının kesilmesine tepki göstererek, bu uygulamayla ifade ve halkın haber alma özgürlüğünün ihlal edildiğini söyledi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, TÜRKSAT Genel Müdürlüğü’nden terör örgütü propagandasını gerekçe göstererek İMC TV yayınının durdurulmasını istemesinin ardından, kanalın yayını kesildi. Uygulamayı eleştiren İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, şöyle konuştu:

"Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın, İMC TV'nin TÜRKSAT’tan çıkartılmasına ilişkin yazısı açık bir sansür girişimidir. Daha önce de gördüğümüz gibi TÜRKSAT’tan çıkartılan bir çok kanal daha sonra karartılmıştır. Terör soruşturması adı altında, kanalların karartılmaya çalışmasını kabul etmiyoruz. Savcının TÜRKSAT’a gönderdiği yazıdaki talebi hukuka ve basın özgürlüğüne aykırıdır. İMC TV, RTÜK'ten lisans almış bir yayıncı kuruluştur. Bu nedenle yayın denetimi savcılığa değil RTÜK'e aittir. Basın ve ifade özgürlüğünün olmadığı yerde demokrasiden söz edilemez."

Savcılıktan ‘imc tv’yi TÜRKSAT’tan çıkarın’ yazısı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türksat’a yazı göndererek, “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla imc tv’nin frekansının iptalini talep etti. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu, “PKK/KCK propagandası” yaptığı iddiasıyla imc tv’nin TÜRKSAT uydusundan çıkarılmasını istedi.

Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç imzasıyla 24 Şubat’ta TÜRKSAT Genel Müdürlüğüne gönderilen yazıda, savcılığın 155 Polis İhbar Hattına yapılan bir şikayet üzerine, imc tv hakkında soruşturma başlattığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında, Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) imc tv’nin 3 Mayıs ile 4 Eylül 2015 tarihleri arasındaki yayın kayıtlarının istendiğini, kayıtlarla ilgili bilirkişi ön raporu hazırlandığını vurgulayan savcı Dinç, bu raporu ve imc tv’nin 6, 13, 14 Temmuz ile 6 Ağustos tarihli yayın çözümlerini yazıyla birlikte TÜRKSAT’a gönderdi.

Yazıda, imc tv için, “terör örgütü propagandası yaptığı anlaşılmıştır” ifadesi kullanıldı.

TÜRKSAT’tan çıkarılan kanallar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Cemaati’ne yönelik soruşturma kapsamında cemaate yakın olduğu iddia edilen kanalların TÜRKSAT ve Digitürk’ten çıkarılması için de yazı yazmıştı.

Savcılığın talebi üzerine Samanyolu TV, S Haber, Kanaltürk, Mehtap TV, Bugün TV, Yumurcak TV, Irmak TV ve Burç FM gibi tv ve radyo kanalları bu platformlardan çıkarılmıştı.

Başsavcılığın talebi kabul edilirse, imc tv de frekans ağından çıkarılmış olacak.


Üye OlÜye Girişi