İnek kesilmesini protesto eden köylüler polis öldürdü

 

Hindistan'da köylerinde inek kesilmesini protesto eden sağcı Hindu gruplar, karakolu bastı.

4.12.2018
Yazı Boyutu:  
Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde, köylerinde inek kesilmesini protesto eden sağcı Hindu gruplar ayaklandı. Yaklaşık 300 kişiden oluşan kalabalık karakolu ve çok sayıda aracı ateşe verdi; polis müfettişi Subodh Kumar Singh yaşamını yitirdi.


Polis müfettişi Subodh Kumar Singh

 Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde, köylerinde inek kesilmesini protesto eden sağcı Hindu grupların saldırısında bir polis müfettişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 300 kişiden oluşan kalabalığın polis karakolunu ve çok sayıda aracı ateşe verdiği bildiriliyor.

Hindistan’da çoğunluğu oluşturan Hindular inekleri kutsal kabul ediyor. Hint yetkililerinin açıklamasına göre, olaylar Bulandshahr kasabasında ormanlık bir alanda inek kemiklerinin bulunmasından sonra başladı. Polisin, ineklerin kesilmesini engelleyemediğini savunan kalabalık yolu trafiğe kapadı.

Olay yerine gelen polis memurlarını taş yağmuruna tutan kalabalık daha sonra ineklerin kemiklerini bir traktörle polis karakolunun önüne getirdi ve sorumluların bulunmasını istedi.

Karakolu ve bazı araçları ateşe veren kalabalığın, çatışmalarda gözünden vurulan polis müfettişi Subodh Kumar Singh’in hastaneye götürülmesini engellediği öne sürülüyor. Olayda 18 yaşındaki bir protestocunun da hayatını kaybettiği ve bazı polis memurlarının da yaralandığı belirtiliyor.

Olayla ilgili olarak en az üç kişinin gözaltına alındığı, polisin 24 zanlıyı aradığı bildirildi.

BBC Hintçe Servisi muhabiri Nitin Srivasta, olayların ardından bölgeye 1000’den fazla polis memurunun sevk edildiğini, okullar ve dükkanların kapandığını aktardı. Srivasta, inek kesilmesi iddialarıyla bağlantılı saldırıların yoğunlaşmasına rağmen, polisin doğrudan ilk kez hedef alındığına dikkat çekiyor.

Hindistan’da Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) 2014’te iktidara gelmesinden sonra birçok eyalette inek kesimi yasaklandı. İnek kesilmesini engellemeye çalışan gönüllü gruplarının saldırıları artmaya başladı.

2015’te Dadri’de inek kestiği öne sürülen Mohammad Akhlaq adlı bir kişi linç edilmişti. (BBC Türkçe)


Üye OlÜye Girişi