İngiliz futbolculara 'Rus kadınlarına dikkat edin' uyarısı

 

14 Haziran — 15 Temmuz tarihleri arasında Rusya'nın 11 kentinde düzenlenecek 2018 FIFA Dünya Kupası öncesinde e İngiliz futbolculara Rus kadınları hakkında dikkatli olmaları uyarısı geldi.

04.05.2018
Yazı Boyutu:  
Rusya’da bu yaz gerçekleşecek FIFA Dünya Kupası öncesinde İngiliz istihbarat uzmanı Anthon Glees, Rus kadınlarının futbolcuları maçlar öncesinde şantaj için baştan çıkarabileceğini ileri sürdü.

Buckingham Üniversitesi Güvenlik ve İstihbarat Merkezi Müdürü Profesör Anthony Glees, Daily Express’e yaptığı açıklamada İngiliz futbolcuları güzel Rus kadınları konusunda uyardı. Glees, futbolcuların bal tuzaklarına düşerek şantaja maruz kalabileceklerini belirtti.

“İngiltere’nin şampiyonayı kazanacağına dair pek umudum yok” diyen Glees, İngiltere’nin şansını daha da azaltmak için zehirleme veya önemli futbolcuları çekici Rus kızlarıyla bal tuzağına düşürme gibi yöntemlerin kullanılabileceğini iddia etti. Kremlin’in İngiltere’nin kazanma şansını düşürmek için her yolu deneyebileceğini ileri süren Glees “Bunu yapacaklar. Bu konuda histerik davranmıyorum. Bunlar olabilecek şeyler” dedi.

Glees’in bu açıklamaları eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi nedeniyle İngiltere ile Rusya arasındaki iplerin gerildiği bir dönemde geldi. Londra zehirlenme olayından Rusya’yı suçluyor. Moskova ise bu iddiaları kesin bir dille reddediyor ve kanıtlara ulaşmayı talep ediyor.

The Sun gazetesi İngiliz takımının zehirlenme vakasının önüne geçmek için şampiyonaya kendi yiyecekleri ile geleceğini yazmıştı.

Öteyandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, geçteğimiz günerde eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının İngiltere'de zehirlenmesini gerekçe göstererek eş zamanlı olarak harekete geçen bazı Batılı ülkelerin ana amacının Rusya'da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası'nı engellemek olduğunu iddia etmişti.

Rus Beşinci Kanal'a demeç veren Zaharova'ya Batılı ülkelerin 2018 Dünya Kupası bağlamında Rusya'yı tecrit etme olasılığının bulunup bulunmadığı sormuştu.'BU ONLARIN ANA AMACI'

Zaharova, "Bu onların en büyük hayali, ana amacı. Bende bazı Batılı ülkelerin 2018 Dünya Kupası'nı Rusya'dan almak istediği izlenimi oluştu" yanıtını vermişti.

Şu anda herkesin 'futbol topuna odaklandığını' da kaydeden Zaharova, 'topun her şeye rağmen Rus futbol sahasına değeceğini söylemişti.

4 Mart'ta eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya'nın Salisbury'de sinir gazıyla zehirlenmesinin ardından Rusya ve Batı arasında diplomatik kriz patlak vermişti.

İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve bir dizi AB ülkesi, soruşturmanın tamamlanmasını beklemeden ve hiçbir kanıt göstermeden Moskova'yı olayın sorumlusu ilan ederek Rus diplomatları sınır dışı etme kararı almıştı. 
(SputnikNews- Fotoğraflar:  © REUTERS / Sergey Pivovarov


Üye OlÜye Girişi