İnönü'nün torunu: Erdoğan Lozan konusunda  kitap okusun

 

15 Temmuz darbe girişiminden bir hafta sonra 'Devletimizin tapusudur' dediği Lozan Antlaşması için dünkü muhtarlar toplantısında 'Lozan'ı zafer diye yutturmaya kalkıştılar' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan kitap okumayı tavsiye etti

30.09.2016
Yazı Boyutu:  

Lozan Barış Antlaşması'na ilişkin olarak "Bugüne kadar Lozan’ı bize zafer diye yutturmaya çalıştılar. Bunun neresi zafer" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 68 gün önce (24 Temmuz 2016) Lozan'ın 93. yıl dönümü dolayısıyla paylaştığı mesajda "Bu anlaşma, yeni kurulan devletimizin tapusu niteliğindedir" demişti. Erdoğan mesajında, "Lozan Antlaşması’nın içeriği, bu anlamda başta milli irade ve demokrasi olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu temel  ilkelerin değeri, bugünlerde çok daha iyi anlaşılmaktadır" ifadelerini kullanmıştı.


Erdoğan,dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 27'nci Muhtarlar Toplantısı'nda ise, darbe girişimine ilişkin Lozan hatırlatması yaparak, "15 Temmuz Türk milletinin ikinci bir Kurtuluş Savaşı'dır bunu böyle bilelim. 1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a razı ettiler. Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştılar" görüşünü dile getirdi.

 "Şöyle bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'la verdik" diyen Erdoğan, "Kıt'a sahanlığı ne olacak, havada ne olacak, karada ne olacak hala bunun mücadelesini veriyoruz. İşte bunun nedeni, o anlaşmada masaya oturanlar. O masaya oturanlar bunun hakkını veremediler, veremedikleri için onun sıkıntısını şimdi biz yaşıyoruz" diye konuştu.


ERDOĞAN'A İSMET İNÖNÜ'NÜN TORUNU BİLGEHAN'DAN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan Barış Antlaşması hakkında söylediği sözlere İsmet İnönü'nün torunundan yanıt geldi. CHP'li Gülsün Bilgehan, "Erdoğan'ı kitap okumaya davet ediyorum" dedi

İsmet İnönü'nün torunu CHP'li Gülsün Bilgehan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Birileri Lozan'ı zafer olarak yutturmaya çalışıyor" sözlerine yanıt verdi, "Lozan onur belgesidir" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Lozan Antlaşması'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin tapu senedi olduğunu ve imzalayanlar için de bir onur belgesi niteliği taşıdığını belirtti.

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Bilgehan, yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan Barış Antlaşması'na ilişkin sözlerine değindi. Bilgehan, Erdoğan'ın kısa süre önce  Lozan Barış Antlaşması'nın 93. yıldönümünde yayımladığı mesajında, darbe girişimine işaret ederek "Lozan’ın içeriği ve Cumhuriyet'in ilkeleri bugün daha iyi anlaşılıyor." ifadesini kullandığına, bugün ise "Lozan'ı bize zafer diye yutturdular. İşte bunun nedeni, o anlaşmada masaya oturanlar." değerlendirmesinde bulunduğuna işaret etti.

 'LOZAN, İMZALAYANLAR İÇİN BİR ONUR BELGESİDİR'

Cumhurbaşkanı'nın darbe girişiminden sonra Atatürk'ü, Cumhuriyet'in kurucularını birleştirici güç olarak kullanıp, çok geçmeden "kutuplaştırıcı ve adeta nefret söylemini andıran üslubuna döndüğünü" ileri süren Bilgehan, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı tarafından göreve getirilen Başbakan Binali Yıldırım'ın, Türkiye'nin düşmanları için 'Lozan’da ertelenen 100 yıllık hesapları var' demesi de henüz hafızalardan silinmemiştir. Erdoğan, bugünlerde başkanlık ettiği Bakanlar Kurulundan Lozan’ın önemini öğrenebilir. Zira Sayın Erdoğan'ın mesajında belirttiği gibi Lozan, Türkiye Cumhuriyeti'nin tapu senedidir, imzalayanlar için de bir onur belgesidir. Erdoğan,dünkü konuşmasında, '7 düvel bir araya gelse bizi bir adım geriletemez' diyor. 

(AJANSLAR)


 Üye OlÜye Girişi