İnsan kanıyla çalışan lazer geliştirildi

 

İnsan kanıyla çalışan lazer sayesinde kanserin her zerresinin vücuttan temizlenmesi mümkün hale gelebilecek

07.09.2016
Yazı Boyutu:  
Bilim kurgu filmlerinde görsek “yok artık, bu kadar da olmaz” diyeceğimiz şeyler birer birer hayatımızın parçası oluyor. Son olarak bilim insanlarının,  insan kanını kullanarak geliştirdiği lazer, günümüzdeki amansız hastalıkların çaresi olacak gibi görünüyor.

Daha önce de biyolojik lazerler dönem dönem gündeme geliyordu. Harvard Üniversitesi 2011 yılında protein ve böbrek kullanarak lazer geliştirmeyi başarmıştı. Aynı şekilde Michigan Üniversitesi de klorofil ve jelatin kullanarak lazer geliştirmişti. 

Yine Michigan Üniversitesi’nin bu yeni keşfinde kan ile lazeri bir arada kullanan ekip, lazeri ihtiyaçlarına uygun olarak işleyebildiklerini keşfetti.
Lazerde yapılan ayarlamalarla hücrelerde bazı değişiklikler yapılabildiği gözlendi. Bu yeni teknoloji sayesinde insandaki hücre aktivitelerinin daha iyi takip edilebilmesi ve kanser hastalıklarının tedavi edilebilmesi hedefleniyor. 

Moleküler seviyede gözlem yapılabildiğinden ötürü lazerle birlikte kanserin her zerresinin vücuttan temizlenmesinin mümkün hale geleceği düşünülüyor. Söz konusu teknolojinin ne zaman etkin olarak kullanılabileceği henüz bilinmiyor. 

(Erkut Köse/ Log.com)
Üye OlÜye Girişi