'İnsan Seli'nin gösteriminde 'gerilla' altyazı krizi

 

Bu yıl 54'üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali'nde ilk yarışma filmi olan "İnsan Seli"nin gösterimi, 'gerilla' krizi yaşandığı için yarıda kaldı.

22.10.2017
Yazı Boyutu:  
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali'nde gösterimi yapılan "İnsan Seli" isimli film, Türkçe alt yazıda "gerilla" kelimesi geçince olay çıkması üzerine yarıda kaldı.

Alt yazıdaki "gerilla" kelimesine bazı izleyiciler tepki gösterince film birkaç dakika alt yazısız devam etti. Daha sonra teknik sorunların çözülemediği gerekçesiyle ileri bir tarihte gösterilmek üzere yarıda kesildi.


DHA'nın haberine göre, festivalde ilk yarışma filmi, Ai Weiwei'nin yönettiği "İnsan Seli" adlı belgesel film oldu. Önceki yılların aksine bu yıl Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi'nin yanında kurulan açık hava sinemasında seyircilerle buluşan film, 60'ıncı dakikaya geldiğinde, Türkçe alt yazıda "gerilla" kelimesinin geçmesi üzerine bazı seyirciler tepki gösterdi. Gerilla kelimesi nedeniyle olay çıkması ve filmin aksaması sonrasında perdenin önüne gelen festival yetkilileri seyircileri bilgilendirdi ve gösterimin ertelendiğini belirtti.

"FİLM YENİDEN GÖSTERİLECEK"

Bir yetkili, film ile ilgili teknik sorunun çözülemediğini belirterek, "Filme bu koşullarda devam edemeyiz ve doğal olarak sonlandırmak durumundayız. Bu film, sağlıklı şekilde yeniden gösterilecektir. Filmin başka bir gün yapılacak gösterimine sizleri yeniden davet edeceğiz. Biletlerinizi yeni gösterimde kullanabileceksiniz" dedi.

FİLM HAKKINDA

Ai Weiwei'nin yönetmenliğini yaptığı belgesel, 65 milyon insanın; savaş, açlık ve iklim değişikliği nedeniyle zorla yerlerinden edilmesini anlatıyor. Afganistan, Bangladeş, Fransa, Yunanistan, Almanya, Macaristan, Irak, İsrail, Meksika, Pakistan, Filistin, Sırbistan, Suriye, Türkiye ve diğer ülkelerde 1 yıl boyunca çekilen yapım, ülkelerdeki yaşanan afetleri, görüntüler ve fotoğraflarla yansıtıyor.


Üye OlÜye Girişi