Instagram'dan kullanıcılara uyarı: Şifrelerinizi değiştirin

 

Ardı ardında güvenlik açıklarıyla çalkalanan Facebook’a bir kötü haber de Instagram’dan geldi. Instagram’da sunulan veri indirme aracının kullanıcıların şifrelerini deşifre ettiği ortaya çıkarıldı.

19.11.2018
Yazı Boyutu:  
Sosyal ağ Instagram’da yaşanan güvenlik açığı nedeniyle bazı kullanıcıların şifrelerinin açığa çıktığı belirlendi. Söz konusu güvenlik açığı şirketin bu yılın Nisan ayında kullanıma sunduğu veri indirme aracından kaynaklandığı ifade edildi.

Kullanıcıların Instagram’daki tüm verilerini indirmek için sunulan söz konusu araçta, şifrelerin, internet tarayıcısının adres çubuğunda gösterilen URL içinde yer aldığı ortaya çıkarıldı.

Instagram yaşanan sorundan az sayıda kullanıcının etkilendiğini duyursa da, bazı kullanıcıları şifreleri açığa çıkmış olabileceği nedeniyle uyardı.

Ortaya çıkarılan açığın, Instagram’ın ana kuruluşu olan Facebook’un sunucularında tutulan şifreleri, söz konusu URL içinde deşifre ettiği belirlendi.

‘ŞİFRELERİNİZİ DEĞİŞTİRİN’

Bu güvenlik açığı sorununun giderildiğini açıklayan Instagram, kullanıcılara tedbir amaçlı şifrelerini değiştirmelerini de önermekten geri durmadı.


Üye OlÜye Girişi