İnternet medyasına TİB kontrolü

 

İnternet haber sitelerinin Basın Kanunu kapsamına alınmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Adalet Alt Komisyonu’nda kabul edildi

09.05.2014
Yazı Boyutu:  

 

İnternet haber sitelerinin Basın Kanunu kapsamına alınmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Adalet Alt Komisyonu’nda kabul edildi

 

Tasarı yasalaşırsa internet haber sitelerinde çalışan gazeteciler sarı basın kartı alabilecek. Resmi ilanlar, haber sitelerinde de yayımlanabilecek. Ancak tüm bu düzenlemeler “beyanname” veren haber siteleri için geçerli olacak. İnternet haber sitelerine, yayınladıkları içerikleri 6 ay süreyle muhafaza etme ve gerektiğinde talep edilen yetkili mercilere teslim etme zorunluluğu getirilecek. Gazete örgütleri ile muhalefet partilerinin eleştirdiği tasarının 5. maddesi uyarınca ise TİB’in talep etmesi halinde internet gazetecileri, haberleriyle ilgili bilgileri ve haber kaynaklarını açıklamak durumunda kalabilecek.
 
CHP’Lİ ÜYELER TASARIYI ELEŞTİRDİ
 
TBMM Adalet Alt Komisyonu’da kabul edilen tasarıya CHP’li Dilek Akagün Yılmaz ve Ali Rıza Öztürk şerh koydu. Muhalefet şerhinde 5. maddeye dikkati çekerek, tasarının genel olarak “internet medyasınının iktidarın kontrolü altında tutmaya yönelik düzenlemeleri içerdiğini” belirtti. Şerhte özetle şunlar kaydedildi:

 

“Bunun anlamı gazetecinin haber kaynağı da dahil bilgileri TİB’e vermek zorunda kalması olabilir ki bu basın özgürlüğü ile asla bağdaşmayacaktır. Tasarı, Basın Kanunu’nun ruhuna uymayan, internet haber sitelerinin sansürlenebileceği sakıncalı maddeleri içermektedir. Tasarıda sürekli 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Yasa’ya atıf yapılması nedeniyle internet haberciliğinin üzerinde ciddi baskıların uygulanmak istendiği, resmi ilan ve reklamlar yoluyla ekonomik olarak desteklenen yandaş bir internet medyası yaratılmak istendiği çok açık görülmektedir.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi