İntihar süsü verilen cinsel saldırı ve cinayete yığınsal tepki

 

Ankara Başsavcılığı, sosyal medyada yoğunlaşan baskılar üzerine Şule Çet'in ölümüyle ilgili daha önce serbest bırakılan şüphelilerin tekrar gözaltına alındığını duyurdu. Şüpheliler tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

14.07.2018
Yazı Boyutu:  
Ankara’da bir plazanın 20’inci katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüyle ilgili soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.


Ankara Başsavcılığı soruşturma kapsamında daha önce gözaltına alınan ve serbest bırakılan şüphelilerin tekrar gözaltına alındığını açıkladı. Şüpheliler tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.İKİ KERE GÖZALTINA ALINIP SERBEST BIRAKILDI

Çet’in yakınları olayın iddia edildiği gibi intihar değil cinayet olduğunu belirtip yargıya başvurmuştu. Şule Çet’in binadan düştüğü sırada yanında bulunan Çağatay A. iki kere gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı.

Son olarak Çet’in otopsi raporunda ölmeden önce cinsel saldırıya uğradığı ortaya çıkmıştı. Çet’in atladığı iddia edilen pencerede yapılan incelemelerde parmak izlerine rastlanmamıştı.

Çet’in vücudunda yapılan incelemelerde 10 parmağının dokuzunda bir erkeğe ait doku çıkmıştı. Ayrıca Çet’in kanında uyumayı tetikleyen uyarıcı madde tespit edilmişti.

Çet’in öldüğü sırada plazadaki ofiste Çağatay A.’nın dışında B.A.’nın da bulunduğu ortaya çıkmıştı. B.A. ise ifadesinde başka odada olduğunu, neler yaşandığını bilmediğini öne sürmüştü.

OTOPSİ RAPORUNDA CİNSEL SALDIR BELGELENDİ

Otopsi raporunda cinsel saldırıya maruz kaldığı ortaya çıkan Şule Çet’in Avukatı Umur Yıldırım, daha önce Ç. A.’nın serbest bırakılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, Şule Çet’in katledilmesinin hukuksal açıdan ihmaller ve delil karartmalarla dolu olduğunu ifade etti.
Birgün’den Ekin Akyaz’a konuşan, Yıldırım, olay gününün kamera kayıtlarının bile kendileriyle bu hafta paylaşıldığını, ilk hazırlanın dosyanın olmayan deliller içerdiğini, avukatı olarak; kendisinin de savcılıkta yapılan ilk sorguya alınmadığı ifade etti.
Yıldırım, telefon takibinden, adli tıp raporlarına kadar süreç içerisinde pek çok ihmal ve delil karartma şüphesi oluşturabilecek öğe olduğunu belirtti. ‘Pek çok cinayet davasında olduğu gibi olay yerine de ilk olarak, cinayet değil karakol polislerinin geldiğini’ söyleyen Yıldırım ‘Bu olayın kesinlikle bir tecavüz ve cinayet olayı olduğu açıktır. Yeniden hazırlanacak iddianamede de olayın bu şekilde ele alınması gerekir bununla birlikte suçun bu şekilde tanımlanan bir suçun cezası olacak yargılama sürecinin yaşanmasını umut ediyoruz’ ifadelerini kullandı.KADIN MECLİSLERİ: ŞULE ÇET PENCEREDEN ATILDI

Kadın Meclisleri intihar sonucu yaşamını yitirdiği iddia edilen ancak otopsi raporunda cinsel saldırıya maruz kaldığı ortaya çıkan Şule Çet için eylem yaptı. Kadın Meclisleri, üniversite öğrencisi Şule Çet’in 20’inci katından düşerek öldüğü iddia edilen plazanın önünde buluşarak, ‘Tüm deliller Çet’in cinsel saldırıya uğrayarak pencereden atıldığını gösterirken sanığın serbest bırakılmasını kabul etmiyoruz’ dediler.

Şule Çet’in öldüğü yerde buluşarak karanfil bırakan Kadın Meclisleri, ‘şüpheliler hakkında işlem yapılsın’ çağrısında bulundu. Açıklamayı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Ayşen Ece Kavas yaptı. (DUVAR)Üye OlÜye Girişi