IPI: Türkiye en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke

 

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Türkiye'de halen 157 gazetecinin tutuklu olduğuna dikkat çekerek , bu gazetecilerin 127'sinin 5 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişimini takip eden süreçte tutuklandığını açıkladı.

10.01.2019
Yazı Boyutu:  
Bağımsız gazeteci, editör ve medya yöneticilerinin bir araya gelerek kurduğu Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı, AKP hükümetine yönelttiği tutuklu yargılanan gazetecilerin salıverilmesi yönündeki talebini bir kez daha dile getirdi.
 
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili açıklama yayınlayan IPI, Türkiye'de gerileyen basın özgürlüğünün ve Türkiye'nin en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke olarak anıldığının altını çizdi.
 
Açıklamada şu ifadeler yer aldı.
 
'VERİLER ERDOĞAN'IN SÖYLEDİĞİNİN AKSİNİ GÖSTERİYOR'
 
"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 9 Ocak'ta yayımladığı mesajda 16 yıllık AKP yönetiminde yapılan reformlarla basının özgürleştiği, zenginleşiği, ve çeşitlenebildiği bir zeminin yaratıldığı söylenirken, sayısal veriler ise aksini anlatıyor.
 
"IPI'ın güncel verilerine göre, bugün en az 157 gazeteci parmaklıklar ardında bulunuyor. Bu gazetecilerin 127'si 15 Temmuz 2016'da gerçekleşen darbe girişimini takip eden süreçte tutuklandı. Rakamlara göre darbe girişiminden önce ise yaklaşık 30 gazeteci cezaevinde bulunuyordu.
 
"15 Temmuz darbe girişiminden sonraki dönemde en az 211 gazeteci ve medya yöneticisi gözaltına alındı, tutuklandı veya cezai kovuşturmaya tabi tutuldu. Bu süreçte, bu rakam üzerinden 84 gazeteci serbest bırakılırken, 52 gazeteci cezaya çarptırıldı, 75'i ise hala tutuklu yargılanıyor. Darbe girişiminden bu yana, çoğu iftira, hakaret, veya üyelik ve propaganda gibi terör suçlamalarından olmak üzere gazeteciler toplamda 492 yıl, 11 ay, 8 günlük cezaya çarptırıldı ve 'anayasayı ihlal etme' suçundan 5 ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi.
 
"İki yıl süren Olağanüstü Hal süresince, yedi Kanun Hükmünde Kararname ile gazete, dergi, radyo kanalları, ve matbaa evleri de dahil olmak üzere toplamda 166 medya kuruluşu kapatıldı."
 
'TUTUKLU GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN'
 
Türkiye Savunu Koordinatörü Caroline Stockford, IPI'ın Türkiye'de basın özgürlüğünü ve eleştirel medyanın varlığının sürdürülebilmesi adına yoğun çalışmalar yaptığını kaydederek şunları söyledi:
 
"Çoğunluğu gazetecilik faaliyetlerinden ötürü tutuklanan 157 gazeteci hapiste bulunuyorken, hükümetin ülkede basın özgürlüğü üzerine sorun olmadığı yönündeki açıklamaları gerçeklerden çok uzakta. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanından, eleştirel görüşlerin ve çoksesliliğin var olabildiği bir basın ortamını yüreklendirecek bir tutum sergilemesini ve tutuklu yargılanan gazetecilerin serbest bırakılmasının temin edilmesini talep ediyoruz."ÖZGÜR GAZETECİLER İNSİYATİFİ'NDEN AÇIKLAMA

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne ilişkin açıklama yaptı.
 
Açıklamada, "Bugün tekçiliğin alabildiğine hayatımıza sokulmaya çalışıldığı bir dönemde gazeteciler de tıpkı asker gibi tektipleştirilmeye çalışılıyor, tek ses dışında başka seslerin çıkmasına tahammül edilemiyor" denildi.
 
Onlarca gazetecinin cezaevinde olduğu bu süreçte "çalışabilen" gazeteciden bahsetmenin mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, "Ancak yine de bir avuç 'çalışan gazeteci' gerçekleri kamuoyuna duyurabilmek için canını dişine takarak çalışmasını sürdürüyor" diye belirtildi. 
 
Özgür Gazeteciler İnisiyatifi'nin, herkesin gelişmelerden zamanında ve objektif bir şekilde haberdar olmasını yaşamın olmazsa olmazı olduğunun altını çizdi.  Açıklamada, "Ve gece gündüz demeden her türlü zor şartlarda çalışmayı ilke edinerek ve hiçbir zaman yılmadan, usanmadan görevlerini ifa eden basın camiasını takdir ediyoruz. Bunun için özveriyle çalışan tüm basın emekçilerinin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz" diye kaydedildi.
 
Katledilen gazetecileri de anan Özgür Gazeteciler İnisiyatifi, "Bugünün anlam ve önemi doğrultusunda iktidara çağrıda bulunuyoruz ve diyoruz ki; kendi iktidarlarınızın evhamları içerisinde yakalayıp hapis ettiğiniz meslektaşlarımızı derhal serbest bırakın. Bırakın bizler de 'Çalışalım!'" dedi.


Üye OlÜye Girişi