İran da  ahlak lı giyim denetimi

 

İran da İslami kurallar esasına göre belirlenmiş standartlara uygun giyinmeyen kişiler hakkında polisin sert müdahalesini içeren uygulama binlerce güvenlik gücünün katılımıyla başladı

15.06.2011
Yazı Boyutu:  

İran’ın resmi haber ajansı İRNA, ’Ahlak güvenliği planı’ olarak adlandırılan uygulamayla, eğitimli kadın ve erkek polislerin motosiklet ve otomobillerle şehirlerde devriye gezerek kurallara aykırı giyinenler hakkında sert ve ciddi olarak işlem yapacağı bildirdi.

DAR, YAPIŞKAN, KISA KIYAFET GİYENLER…SAÇLARI BAŞÖRTÜSÜNDEN ÇIKANLAR
Haberde güvenli güçlerinin; dar, yapışkan, kısa kıyafet giyenler, başörtüsü altındaki saçları dışarı çıkanlar, köpek gezdirenler ve benzeri ihlaller hakkında işlem yapacağı belirtildi. Uygulamanın kadınlarla sınırlı olmadığı ve İslami olmayan giyim tarzı kullanan erkekleri de kapsadığı belirtildi. Polisin elbise üreten giyim atölyelerini de plan kapsamında denetleyeceği kaydedildi. Polisler ayrıca sokaklarda devriye gezerek, kullandıkları özel aletlerle uydu cihazlarının bulunduğu evleri tespit ederek alıcı ve çanak antenlere el koyuyor.

İran Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ahmed Rıza Radan, Tahran’daki plan kapsamında oluşturulan polis birliklerini denetlerken yaptığı açıklamada kötü giyinen kişilerin ülkedeki güvensizliğe neden olduğunu ve uygulamanın gerektiği tarihe kadar devam edeceğini söyledi.

İran yasalarına göre kuralara aykırı giyinmek suç sayılmaktadır ancak genelde polis bu tip ihlallerle müsamahak?r davranırken, yeni uygulamada polisin bu konuda daha sert olacağı bildirildi.(aa)


Üye OlÜye Girişi