İran, İKBY'ye petrol ürünü nakliyatını yasakladı

 

Tahran, İranlı şirketlerin IKBY'den çift yönlü petrol ürünü sevkiyatını geçici olarak yasakladı.

29.09.2017
Yazı Boyutu:  
İran, referandumla bağımsızlık kararı alan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) petrol ürünü nakliyatı yapan şirketlere geçici yasak getirdi.

Bölgede yaşanan gelişmeler ve İran İçişleri Bakanlığı'na bağlı Sınır Güvenliği Başkanlığı'nın duyurularına dayanarak alındığı belirtilen kararda, "Taşımacılık şirketlerinin, IKBY'ye yönelik yakıt ürünlerini taşımaktan imtina etmeleri önemle duyurulur. Bu yasakla ilgili her türlü ihlal taşıyıcı firmanın sorumluğunda olacaktır" ifadelerine yer verildi.

TR Sputnik'ten Hikmet Durgun'un haberine göre,  Irak Başbakanlık Ofisi, Başbakan Binali Yıldırım ile Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Türkiye'nin petrol ihracatı konusunda Bağdat yönetimini muhattap alma konusunda prensipte anlaştığını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da IKBY'deki bağımsızlık referandumunun ardından yaptığı açıklamada, "Kuzey Irak bakalım petrolü hangi kanallarla nereye akıtacak veya nereye satacak? Vana bizde. Vanayı kapattığımız an o iş de bitti" ifadelerini kullanmıştı.

Üye OlÜye Girişi