İranda kadınlar ülke hapsinde

 

İranda bekar kadınların ülkeden çıkabilmek için vasilerinden izin almaları gerekecek

16.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
İran'da yeni yasa taslağı parlementoda yeterli oyu alırsa bekar kadınların ülkeden çıkabilmek için vasilerinin izinlerini almaları gerekecek. 
 
İran'daki mevcut yasaya göre 18 yaşını geçmiş evlenmemiş kadın ve erkekler pasaportları olduğu sürece ülkeden ayrılabiliyorlar. Fakat yeni yasa tasarısına göre evlenmemis kadınlar artık babalarından ya da yasal vasilerinden resmi izin almak zorunda kalacaklar. 
 
İran'da evli kadınlar şuan yürürlükte olan yasaya göre pasaport almak için eşlerinin izinlerini almak zorundalar ve kocalar eşlerinin yurt dışına çıkışını istedikleri zaman yasaklayabilir. Bu yasal zorunluluk şu an önerilen yasa taslağında da değişmiyor. Boşanmış kadınlar ise şuan pasaport almak ve ülkeden ayrılmak için serbestler. 
 
Ulusal Güvenlik ve Dış Politika parlamento sözcüsü Hossein Naghavi-Hosseini "18 yaşının geçmiş her kes pasaport almak için başvurabilir. Fakat önerilen yasaya göre evli kadınlar hangi yaşta olurlarsa olsunlar pasaport edinmek için eşlerinin, evlenmemiş ve 18 yaşını geçmiş kadınlar ise koruyucularının iznini almak zorundalar.
 
Kendisine izin verilmeyen 18 yaşını aşmış ve evlenmemiş kadınlar karara itiraz etmek için mahkemeye başvurabilir" açıklamasını yaptı. 
 
Ülkedeki Kadın Hakları Aktivistleri, 1979 İslam Devrimi'nden beri yasada belirtilen "eş izni" zorunluluğunu kaldırmak için mücadele ediyorlar. Fakat bu önerilen yasa parlamentodan geçerse ülkede kadın hakları açısından tüm çabalara rağmen büyük bir gerileme olacak. 
 
Kadın hakları aktivisti ve insan hakları avukatı Shadi Sadr "Bu tartışmalı yasa taslağının arkasında kadınların bir sahibi olmalı zihniyeti var. Erkeklere kadınları kontrol etmeleri için güç vermektir. İran'da ülkeden ayrılmasına izin verilmeyen iki kesim vardır; kadınlar ve vergi kaçakçıları" diyerek yasa taslağını eleştirdi. 
 
Hollanda'da sürgünde olan İran'lı avukat Mohammad Mostafaei ise durumu 'modern kölelik' olarak adlandırdı ve mevcut rejime muhalif Rahesabz sitesinde yayınlanan makalesinde "Sadece kölelik zamanında, kölelerin bir yerden bir yere gitmek için izne ihtiyacı olurdu." vurgusunu yaptı. 
 
İran'da ülkeden ayrılmaya yasak konması son yıllarda özellikle rejim karşıtı Yeşil Hareketin yükselişe geçmesiyle birlikte muhalifleri cezalandırmanın bir yöntemi olarak kullanılıyor. Buna en son örnek hapiste bulunan ödüllü avukat Nasrın Sotoudeh ve 12 yaşındaki kızı dahil ailesine getirilen seyahat yasağıdır.  (Derleyen: Özlem Çalışkan)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi