İran'da koronavirüsten 2 kişi yaşamını yitirdi

 

İran merkezli Mehr Haber Ajansı'na göre İran'ın Kum kentinde koronavirüs tespit edilen iki kişi hastanede hayatını kaybetti.

19.02.2020
Yazı Boyutu:  
İran'ın yarı resmi haber ajansı ISNA'ya göre İran'da iki kişide koronavirüsü tespit edildiği bilgisi, ülkedeki sağlık yetkilileri tarafından teyit edilmişti.

Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentinden yayılan virüs sebebiyle 2 bin 12 kişi hayatını kaybederken, toplam vaka sayısı 75 bini aşmış durumda.

VİRÜSÜN ORTAYA ÇIKIŞI

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan'dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu. Kentlerin nüfusu 50 milyonu buluyor.

Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin'e uçuşlarını askıya almıştı. Bugüne kadar Çin dışında Filipinler’de bir kişi koronavirüsten yaşamını yitirmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 3 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Çin dışında 23 ülkede 151 koronavirüs vakasına rastlandığını duyurmuştu. (Ajanslar)


Üye OlÜye Girişi