İran'da yolcu uçağı düştü: 176 kişi yaşamını yitirdi

 

Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait 167 yolcu ve 9 mürettebat taşıyan Boeing 737 tipi uçağı İmam Humeyni Havalimanı’ndan kalktıktan sonra “teknik sorunlar” nedeniyle düştü.

8.01.2020
Yazı Boyutu:  
İran'da başkent Tahran'daki İmam Humeyni Havalimanı'ndan Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere havalanan Ukrayna Havayolları'na ait bir yolcu uçağı düştü.

Teknik nedenlerle kalkıştan kısa bir süre sonra çakıldığı belirtilen Boeing 737 tipi uçakta, 176 kişi bulunuyordu. Yetkililer kazadan kurtulan olmadığını açıkladı. Uçakta 73 Kanada vatandaşı, 71 İranlı, 15 Ukraynalı ve üç Britanya vatandaşı olduğu belirtildi. Ölenler arasında başkaca Avrupalıların da bulunduğu öğrenildi.


FOTO: Daily Mail

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars, Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait 167 yolcu ve 9 mürettebat taşıyan Boeing 737 tipi uçağının İmam Humeyni Havalimanı’ndan kalktıktan sonra “teknik sorunlar” nedeniyle düştüğünü aktardı.

Reuters’ın haberine göre; uçağın, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e üzere Tahran’dan havalandığı belirtildi. İran Sivil Havacılık Örgütü Sözcüsü Reza Jafarzadeh, devlet televizyonuna verdiği demeçte, kurtarma ekiplerinin uçağın düştüğü bölgeye gönderildiğini söyledi.

İran Acil Tıbbi Hizmetler Departmanı Başkanı Pirhüseyin Kolivand, uçağın alev aldığını ve sağ kurtulan olma ihtimalinin olmadığını duyurdu. Kolivand, “Yangın çok şiddetli. Kurtarma yapamıyoruz. Bölgede 22 ambulans, dört ambulans otobüs ve bir helikopterimi var” dedi.


Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise düşen uçakta 160’tan fazla yolcu ile mürettebat bulunduğunu söyledi. Reuters’a konuşan yetkili, kazadan kurtulan olmadığını açıkladı.

Uçak, İran’ın Kasım Süleymani suikastı nedeniyle ABD’ye Irak’ta yaptığı misillemenin hemen ardından düştü. (Reuters/ Ajanslar)


Üye OlÜye Girişi