İran'dan konser için geldi, havalimanında gözaltına alındı

 

İran'ın önde gelen Kürt sanatçılarından Yalda Abbasi, pazar günü İstanbul'da düzenlenecek bir etkinliğe katılacaktı.

07.12.2018
Yazı Boyutu:  
MKM’nin 9 Aralık’ta Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenleyeceği kuruluş yıldönümü etkinliği için Türkiye’ye gelen İranlı Kürt sanatçı Yalda Abbasi havalimanında gözaltına alındı

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 9 Aralık’ta İstanbul’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenleyeceği 27. kuruluş yıldönümü etkinliği için annesiyle birlikte Türkiye’ye gelen İranlı Kürt sanatçı Yalda Abbasi, Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Abbasi’nin hangi gerekçeyle gözaltına alındığı öğrenilemedi.


Abbasi, 2016’da yine MKM tarafından düzenlenen Kürt Kültür ve Sanat Festivali’ne de katılmıştı. 

Yalda Abbasi, İran Horasan Kürtlerindendir. Sanatçı kişiliğinin yanında kendi bestelediği Kürtçe müzikler de vardır. 12 yaşında annesinin teşvikleri ile müziğe başlamış ve günümüze kadar yerel ve uluslararası birçok ödül almıştır. Bir röportajında Kürtçe halk müziğini bu bölgede yaşatıyorum bundan mutluyum ifadesini kullanmıştır.

Yalda Abbasi, yaptığı müzik ve tarzıyla Kürt Müziğinin ‘prensesi’ olarak tanımlanıyor. Yalda Abbasi gerek müzikal alt yapısındaki Kürdî ustalık ve otantik enstrümanların sesiyle bir armoni halinde yol alması sayesinde, Kürt müziğindeki derin huşuyu dinleyiciye taşıyor.

(Sendika.org)


Üye OlÜye Girişi