İş cinayetlerini protesto için yürüdüler

 

İş Cinayetlerini Unutma platformu, Zonguldakda ölen madenciler için yürüdü

13.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
'İş Cinayetlerini Unutma' Platformu, Zonguldak'da maden ocağında hayatını kaybeden madenciler için saygı yürüyüşü gerçekleştirerek, basın açıklaması düzenledi. 
 
Yaklaşık 100 kişilik grup saat 12.00'da Taksim tramvay durağında toplanarak, Galatasaray Lisesi'ne yürüdü. Grup ellerinde "Bu kaçıncı", "Kaza da kader de değil cinayet" yazılı pankartlar taşıyarak, "Adalet istiyoruz", "Sorumlular belli hesap sorulsun" şeklinde slogan attı.
 
'İş Cinayetlerini Unutma' platformu adına basın açıklamasını ise Esenyurt'ta bir alışveriş merkezi inşaatının şantiyesinde çıkan yangında hayatını kaybeden Barış Kıyak'ın kızkardeşi Damla Kıyak okudu.
 
Her iş cinayetinin ardından aynı tablonun yaşandığını belirten Kıyak, 2008 yılında Davutpaşa'da, 2011'de Van-Bayram Otel'de ve 2012'de Esenyurt'ta iş cinayetlerinde yakınlarını yitirenlerin aileleri olarak adalet mücadelesini sürdürdüklerini söyledi.
 
Hükümeti eleştiren Kıyak, iş cinayetlerini kader deyip geçiştirenlere öfkeli olduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Öfkeliyiz, aynı iş yerinde iki defa işçi güvenliği olmadığı gerekçesiyle iş bıraktıkları halde işçilerin sözlerini, endişelerini dinlemeyenlere. Öfkeliyiz kuruluş ve varoluş nedenleri emekten ve emekçiden yana olduğunu söyleyen sendikalara , partilere, kurumlara ve kişilere. Öfkeliyiz hayatını kaybeden işçilerde kusur bulan bilirkişilere. Öfkeliyiz iş cinayetlerindeki bu artışa rağmen işçiyi daha da güvencesiz kılmaya hizmet eden taşeronlaştırma sistemine. Efendiler feryadımız peşinizi hiç bırakmayacak. Bütün çabamız bir daha olmasın, herkes duysun ve unutmasın diye."
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi