İşçi Filmleri Festivali Antalyada

 

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Antalya’da 4’üncü kez merhaba dedi.

21.12.2012
Yazı Boyutu:  

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Antalya’da 4’üncü kez merhaba dedi.

 
 
Açılış gösteriminde Orçun Benli’nin yönettiği ve 12 Eylül askeri darbesini konu alan “Bu Son Olsun” adlı film izleyiciyle buluştu.
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Halkevleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Nazım Kültürevi’nin birlikte düzenlediği Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilen gala gösterimiyle başladı. Yönetmenliğini Orçun Benli’nin yaptığı “Bu Son Olsun” adlı film, festivalin startını verdi. 12 Eylül askeri darbesini trajikomik bir dille ele alan film, ücretsiz olarak gösterime sunuldu. Gösterimden önce festivalin açılış konuşmasını yapan KESK temsilcisi Metin İlgenci, festivali emekçilerin sorunlarına dikkat çekmek, emek yanlısı filmlerin yapımını ve izlenmesini özendirmek amacıyla yaptıklarını vurguladı.
 
EMEĞE SALDIRI ŞİDDETLENİYOR
 
İlgenci şöyle konuştu: “Küresel sermaye, tüm dünyada emeğe, emekçilere saldırılarını şiddetlendiriyor. Emekçilerin payına her geçen gün daha fazla yoksulluk, daha fazla sömürü düşüyor. İçinde bulunduğumuz Aralık ayı, asgari ücretin yani bir işçiye verilebilecek en az paranın belirlendiği ay. İstiyorlar ki, açlık sınırının da altındaki bu parayla işçi ailesinin karnını doyursun, çocuğunu okutsun, tedavi olsun, üstüne başına giyecek alsın. Yapamıyorsa da gitsin AKP’den kömür, bakliyat dilensin. Bizler, mücadelemizle bu festivalle işçilerin kendilerine dayatılan bu haksızlığa karşı bilinçlenmeleri için çabalıyoruz.”
 
AHMET KOZAK’A ÖDÜLÜNÜ AKAYDIN VERDİ
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, her zaman emekten ve emekçiden yana bir yönetim anlayışı izlediklerini söyledi. Festivale emeği geçen herkesi kutlayan Akaydın, işçi sınıfı mücadelesine katkılarından ötürü bu yıl özel ödüle layık görülen, 12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesi Antbirlik sendika baş temsilcisi Ahmet Kozak’a ödülünü sundu. Kozak, 1980 öncesinde tarihe geçen ünlü Antbirlik işçi direnişinde önemli görev üstlenmiş ancak darbeyle birlikte tutuklanarak görevinden uzaklaştırılmıştı. Başkan Akaydın, festivalin açılış gösterimine katılan “Bu Son Olsun” filminin yönetmeni Orçun Benli ve oyunculardan Deniz Uğur’a da çiçek verdi.
 
23 ARALIK’A KADAR SÜRECEK
 
Filmin ardından festivalin organizasyon komitesi, izleyiciler ve film ekibinin katıldığı bir kokteyl düzenlendi. Türkiye’nin birçok kentinde gerçekleştirilen ve bu yıl “Hepimiz Şüpheliyiz” temasıyla yola çıkan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 23 Aralık tarihine kadar sürecek. Festival filmleri, ücretsiz ve biletsiz olarak Nazım Kültürevi, Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN), Mimarlar Odası, Dutlubahçe Kültür Merkezi ve Bademaltı’nda gösterilecek.
 
 

Üye OlÜye Girişi