İşçi Öyküleri' ödülü kadın yazarların

 

İşçi lideri Abdullah Baştürk'ün anısına düzenlenen yarışmada ödülleri, ikisi çocuk kitapları yazarı olan üç kadın yazar paylaştı

29.12.2005
Yazı Boyutu:  
12 Eylül öncesi Türkiyesi'nin efsanevi işçi liderlerinden Abdullah Baştürk'ün anısına düzenlenen 'işçi öyküleri' yarışmasında birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerini üç kadın yazar kazandı. Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (GENEL- İŞ) ve DİSK'in (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) eski Genel Başkanı Abdullah Baştürk'ün anısına, Baştürk ailesi, Edebiyatçılar Derneği ve GENEL-İŞ'in birlikte düzenlediği '3. İşçi Öyküleri Yarışması'nın sonuçları belli oldu. İşçi öyküleri ödülünde birinci ve ikinciliği kazanan Zehra Ünüvar ile Mavisel Yener daha çok çocuk öyküleriyle ilgili yayımladığı kitaplarla dikkati çekiyorlar.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmaya 118 öykücü toplam 184 öyküyle katıldı. Adnan Özyalçıner, Vecihi Timuroğlu, Necati Tosuner, Tuncer Uçarol ve Ahmet Yıldız'dan oluşan seçici Kurul; Zehra Ünüvar'ın 'Mevsimlik İşçiler' adlı öyküsünü birinciliğe, Mavisel Yener'in 'Ocakçı Gözleri' adlı öyküsünü ikinciliğe, Emine Başa'nın 'Lena/Düş Hançeri' adlı öyküsü de üçüncülüğe değer gördü.
Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Toplantı Salonu'nda geçtiğimiz günlerde düzenlenen ödül töreninde, Abdullah Baştürk'ün anlatıldığı sinevizyon gösterisi ve konuşmalar yapıldı. 'Mevsimlik İşçiler' adlı öyküsüyle birincilik alan Zehra Ünüvar, son yıllarda, işçinin, esnafın, köylünün edebiyatta konu olamadığını söyledi. 'Ocakçı Gözleri' adlı öyküsüyle ikincilik ödülünü alan Mavisel Yener, 'İşçi' öyküsünün masa başında oturup ilham beklenerek yazılmayacağını belirterek 'Ben işçilerin çevresindekilerle görüşüyorum, olayları araştırıyorum' dedi.

<

Üye OlÜye Girişi