İşçi sınıfı tarihinde bir ilk: Arzu Çerkezoğlu DİSK Genel Başkanı

 

Türkiye işçi sınıfı tarihinde bir ilk gerçekleşti, ilk kez DİSK Genel Başkanlığı'na kadın getirildi.

29.05.2018
Yazı Boyutu:  
Devrimci İşçi Serdikaları Konfederasyonu'nun (DİSK)15. Genel Kurul’da seçilen Genel Başkan Kani BEKO’nun CHP'den İzmir Milletvekili adayı gösterilmesi üzerine istifasıyla boşalan Genel Başkanlığa Yönetim Kurulu'nda, yıllardır genel sekreter olarak görev yapan Arzu Çerkezoğlu getirildi. Çerkezoğlu'nun başkan olmasıyla 13 Şubat 1967'de kurulan DİSK'te ilk defa bir kadın, genel başkanlık koltuğuna oturdu.

25 Mayıs Cumartesi günü toplanan DİSK Başkanlar Kurulunda alınan tavsiye kararını göz önünde bulunduran DİSK Yönetim Kurulu, DİSK Tüzüğü’nün 16. Maddesinin 2/c-m fıkralarına göre yeniden görev dağılımı yapmak üzere, göreve çağrılan yedek üye Çetin ÇALIŞKAN’ın katılımıyla yaptığı toplantıda Genel Başkanlığa Arzu ÇERKEZOĞLU’nun, Genel Sekreterliğe ise Cafer KONCA’nın seçilmesine karar verdi.

DİSK Yönetim Kurulunun kendi içinde uzmanlık dairelerine göre yaptığı görev dağılımı şu şekilde gerçekleşti:

  • Genel Başkan Arzu ÇERKEZOĞLU: Kadın İşçiler Sorunları Dairesi
  • Genel Sekreter Cafer KONCA: Eşgüdüm, Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daireleri
  • Yönetim Kurulu üyesi Cemal POYRAZ: Genel Başkan Yardımcılığı, Hukuk, Genç İşçiler Sorunları, Çocuk İşçiler Sorunları, Siyasal ve Sosyal İlişkiler Daireleri
  • Yönetim Kurulu üyesi Çetin ÇALIŞKAN: Genel Başkan Yardımcılığı ve Örgütlenme Dairesi
  • Yönetim Kurulu üyesi Alaaddin SARI: Mali İşler ve Dış İlişkiler Daireleri
  • Yönetim Kurulu üyesi Kanber SAYGILI: Eğitim, Araştırma ve İşçi Sağlığı ve Güvenliği Daireleri
  • Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Safvet YAHYAOĞLU: Toplu Sözleşme Politikaları ve Koordinasyonu, Göçmen İşçiler Sorunları, Emekli Sorunları ve Çevre Sorunları Daireleri.
Arzu Çerkezoğlu, yönetim kurulu kararıyla DİSK Genel Başkanlğına getirilmesinden sonra twitter hesabından 1 mayıs pankartı ile şu paylaşımda bulundu:


Kemal Türkler’in ve Abdullah Baştürk’ün emanetini taşımak, bu ülkede bir işçinin üstlenebileceği en onurlu göreve layık olmak için mücadeleye devam!


 


Türkiye'nin ilk kadın sendika başkanı olan yazar, politikacı,aktivist Yaşar Seyman, twitter hesabından Arzu Çerkezoğlu'nu kutlayarak şu mesajı paylaştı:

Türkiye işçi sınıfı tarihinde bir ilk.. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu DİSK Başkanı oldu... Türkiye İşçi sınıfını ve sendikaları bir kadın başkan dünya emek hareketinde temsil edecek.. Büyük sevinç! Büyük onur!


Arzu Çerkezoğlu Kimdir?

11 Ağustos 1969 yılında Artvin’de doğan Arzu Çerkezoğlu,tıp doktorudur. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim görmeye başlayan Arzu Çerkezoğlu, 1994 yılında pratisyen hekim olarak göreve başlamıştır. 2004 yılında da patoloji ihtisasını tamamlayan Arzu Çerkezoğlu, hekimlik kariyerini özel bir hastanede devam ettirmektedir.


Üniversitede okuduğu yıllarda öğrenci gençlik mücadelesi içinde yer alan  Arzu Çerkezoğlu, öğrenci derneği yöneticiliği, İstanbul Öğrenci Dernekleri Federasyonu Kurucu Genel Sekreterliği gibi görevlerde bulunmuştur. Doktorluk kariyerine başladıktan sonra da sağlık personelleri için sendikal faaliyetlerde bulunmuştur. 

Tüm Sağlık Sen ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nda üç dönem şube başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.
DİSK'in son Genel Kurulunda 181 delegenin oyunu alarak Genel Sekreterlik görevine getirilmiştir.
 
DİSK’teki ilk kadın sekreter unvanı kendisine aittir. Patoloji uzmanı olan Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreterliği görevinin yanında Eşgüdüm Dairesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi, Kadın İşçiler Sorunları Dairesi sorumlusudur.

Kani Beko'nun CHP'den adaylık sözü alması üzerine GenelBaşkanlıktan istifa edince Arzu Çerkezoğlu yönetim kurulu kararıyla DİSK'in ilk kadın genel sekreteri olmasından sonra DİSK'in ilk kadın Genel Başkanı olarak  da Türkiye işçi sınıfı tarihine adını yazdırdı.
(Kazete)


Üye OlÜye Girişi