İşçilerden sonra sıra esnafta

 

Karşıyaka Belediyesi, Kent A.Ş de 276 işçinin işine son vermesinden sonra, şimdi de eğlence mekanları ve restoranlara savaş açtı

30.01.2010
Yazı Boyutu:  

İzmir in emekliler cenneti ilçesi Karşıyaka da CHP li Belediye Başkanı 30_yy_karsiyaka_kent_as_iscileri.jpgCevat Durak ın, yerel seçimlerde ilçenin bölünmesi ile belediye hizmet alanının daraldığını ve gelirlerinin düştüğünü gerekçe gösterip Belediye şirketi Kent A.Ş de temizlikten parklara her alanda hizmet veren 276 işçiyi geçen yıl 30 Nisan da işten çıkarmasından sonra, geçtiğimiz günlerde apartman altlarındaki eğlence mekanları ve restoranlara gece saat 23.30 a kadar saat sınırı koyması esnafın tepkisine yol açtı.

En çok Bostanlı bölgesindeki restoran ve kafeteryalardan gelen şikayetler üzerine gece denetim ekibi kuruldu. Başkan Yardımcısı Turgut Domaniç başkanlığında Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, Çevre Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü tarafından oluşturulan yeni “denetim ekibi” her gece kentin değişik semtlerinde çalışma yapıyor.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI

Bostanlı’da işyerlerini tek tek dolaşarak eksikliklerini belirleyip gidermeleri için kendilerine süre verildiğini belirten Başkan Yardımcısı Turgut Domaniç “Vatandaşlarımızın haklı şikayetlerini en aza indirmek için ekibimiz her gece denetime çıkıyor. En çok şikayet aldığımız yaya yollarına kurulan maslar ve yüksek sesli müzik yayınıydı. Bostanlı’da bir hafta sonra ikinci denetimi başlattık, esnafımızın uyarılarımıza büyük ölçüde uyduğunu gördük. Sorumluluklarını aksatanları da tespit edip bir kez daha uyarıyoruz. Amacımız ceza yazmak değil, kurallara uymalarını sağlamaktır” dedi.

Bostanlı’da bir gecede 44 işyeri denetlendi, eksikleri görülen 4 işyerine uyarı yapılırken, 3 işyerinin de halen yaya kaldırımına masa-sandalye koyduğu görüldü. Yaya kaldırımlarındaki masalar kaldırılarak boşaltıldı, tekrarı halinde yasal işlem uygulanacağı söylendi.

Karşıyaka’da esnafın daha çok kazanmasını arzuladıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “Ancak düzen hiçbir şekilde bozulmamalı. Esnafımızın arasında çevresine özen göstermeyen işletmeciler çıkabiliyor. İyi niyeti ile işyeri açan, yasalara uyanlara her desteği vereceğiz, ancak yasalara uymayanlara da izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Öteyandan, işlerine son verilen Kent A.Ş işçileri ise Tekel işçilerinin 48 gündür devam eden eylemlerine çeşitli biçimlerde destek vererek seslerini duyurmaya çalışıyorlar.


Üye OlÜye Girişi