İşçilere borcu için makam aracını satıyor

 

Karabağlar'ın CHP'li yeni başkanı, eski başkanın Audi marka makam otosunu açık artırmaya çıkardı

21.05.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
Borç yüzünden işçilere  maaş ve birikmiş alacaklarını ödeyemez duruma gelen İzmir'in Karabağlar İlçesi Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, eski başkan Sıtkı Kürüm'den borçlarıyla birlikte devraldığı Audi marka 2013 model A 6 makam otosunu ve başkan yardımcılarının kullandığı, belediyenin şirketi Karbel'in üzerinde görünen 11 aracı  ihale yoluyla satışa çıkardı.  
 
CHP'li Selvitopu  araçların satışından elde edilecek gelirle öncelikle işçlere olan borçlarını tümüyle sıfırlayacağını söyledi
 
 
Egedesonsöz'ün haberine göre,  Karabağlar Belediyesi’nde çalışan 970 işçi maaşlarını alamadıkları için eylem yapma kararı alırken ilçede yaşanan sorunlar devam ediyor. Belediye hizmetlerinin aksaması nedeniyle çöp toplama işleri başta olmak üzere birçok hizmet aksarken Başkan Muhittin Selvitopu’ndan radikal bir karar geldi. Bir yandan işçilerin bağlı bulunduğu sendika ile eylemi sonlandırmak için çalışan Selvitopu, işçilerin alacaklarını ödemek için parti daşı eski belediye başkanı Sıtkı Kürüm'ün kullandıı makam aracını satışa çıkarttı.
 
KARABAĞLAR'DA HAYATI VURAN KRİZ... 
 
Belediye şirketi Karbel A.Ş bünyesinde çalışan işçiler iki aydır maaşlarını alamayınca işe çıkmama kararı almıştı. Selvitopu, eski Başkan Sıtkı Kürüm döneminden itibaren başkanlık makamına tahsisli belediye şirketinin malı Audi A6 marka makam aracı için ‘satın’ talimatı verdi. Bedel tespiti yapıldıktan sonra satılacak olan aracın geliri işçilerin ödenmeyen maaşları için kullanılacak.
 
OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI
 
Başkan Selvitopu, meclis kararı ile bir dizi önlem almak için de harekete geçti. Meclisi olağanüstü toplantıya çağıran Selvitopu, Perşembe günü yapılacak toplantıda ‘sermaye artırımı yapılabilir’ kararını meclisten geçirecek. Bu kararın ardından belediye kasasından şirkete takviye yapılabilecek. Selvitopu ayrıca, Karabağlar Yeşillik Caddesi üzerinde tadilat çalışmaları sürdürülen yeni binada hissesi bulunan Karbel A.Ş’den belediye olarak beşte bir oranında bulunan hisseyi satın alacak. Böylece belediye şirketinin cebine yaklaşık 9 milyon TL kaynak girmiş olacak. Belediyenin ana kasasında para olması durumunda periyodik olarak aktarım yapılacak. Böylece işçilerin maaşları ile ilgili sorun kalmayacak.
 
Öte yandan makam aracıyla birlikte yine işçilerin maaşını karşılamak için başkan yardımcıları ve müdürlerin kullandığı 10 adet aracın daha satışa dahil edildiği öğrenildi.
 
İki aydır maaş alamayan işçilerin alacaklarını ödeyebilmek için çalışmalar yapan Selvitopu, sendikaya tepki göstermişti. Uzlaşı arayışı yerine hemen eylem kararı alan sendika yetkililerine tepki gösteren Selvitopu, acele etmemelerini istemişti. Resmi tatilin ardından işçiler aldıkları eylem kararını sürdürüyor. Belediye ile işçi temsilcileri arasındaki görüşmeler ise devam ediyor.
 
 

Üye OlÜye Girişi