IŞİD Irak'ta 400 çocuğu kaçırdı

 

IŞİD çetelerinin Irak’ın Anbar vilayetinde 400 çocuğu kaçırdığı açıklandı

31.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
IŞİD çeteleri Irak’ın Anbar vilayetinde 400 çocuğu kaçırdı. Anbar Vilayet Meclis Üyesi Ferhan Muhammed IŞİD’in çocukları silah altına almayı amaçladığını söyledi
 
 
Irak Şam İslam devleti (IŞİD) çeteleri bir haftadan uzun süredir Anbar’ın batısındaki Er-Ratba, El-Kaim, Ane, Rave ilçelerinden çocukları alarak örgütün Irak’taki ve Suriye’deki karargâhlarına götürdü. Habere göre IŞİD, 400 çocuğu silah eğitimi vermek için kaçırdı.
 
Anbar İl Meclis Üyesi Ferhan Muhammed’e göre IŞİD kontrolü altında bulundurduğu bölgelerdeki tüm çocukları silah altına alabilecek ve de terör eylemlerinde kullanabilecek.
 
 
SAİDİ: "ÇOCUK İNTİHAR EYLEMİNDE KULLANILABİLİR" 
 
Diyala Emniyet Müdürü Tuğgeneral Casim es-Saidi IŞİD’in Diyala kentinde de 100’e yakın çocuğu silah altına aldığını açıkladı. Saidi, çocukların intihar eylemlerinde kullanabileceğini öne sürerek şunları söyledi:
 
IŞİD Diyala’da kontrol altına aldığı bölgelerden yaşları 16’yı geçmeyen 100’e yakın çocuğu silah altına aldı. Terör örgütü bu çocukları çeşitli şekillerde cezbederek veya beyinlerini yıkayarak intihar eylemlerinde kullanacak.
 
Diyala Emniyet Müdürü çocuklara askeri eğitim verileceğini IŞİD’in kontrolü altındaki diğer bölgelere hatta Suriye götürülebileceğini söyledi.
 
 
BM'DEN ÇOCUK SAVAŞÇI RAPORU
 
Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu tarafından daha önce yayımlanan raporda IŞİD’in çocuk kampları kurarak, çocuklara silah kullanmayı ve canlı bomba olmayı öğrettiği bilgisi yer almıştı. (sendika.org)
 
 
 

Üye OlÜye Girişi