IŞİD talanına karşı UNESCO kampanyası

 

Sosyal medyadaki #Unite4Heritage kampanyasını sahiplenmeliyiz.

01.04.2015
Yazı Boyutu:  
 
UNESCO, IŞİD’in Irak’taki tarihi eserlere yaptığı doğrudan tahribe karşı kampanya başlattı. Musul Kütüphanesi (içinde Osmanlı elyazmaları da var), Asur antik şehirleri, Musul Müzesi’ndeki heykeller, her şey yok ediliyor. Tam bir kültürel felaket! Sosyal medyadaki #Unite4Heritage kampanyasını sahiplenmeliyiz.
 
 
1990’ların Bosna savaşı bizleri “etnik temizlik” kavramıyla tanıştırdı. Bulunduğu konumda güçlü olan bir etnik grup diğerini ya da diğerlerini bulundukları yerden söküp atmak, eski Yugoslavya topraklarının çok kültürlü yapısını zorla ve sistematik olarak tek kültürlü hale getirmek istiyordu.
 
2015’in IŞİD savaşıysa bizleri kültürel temizlik kavramıyla tanıştırıyor. İnançlarıyla bağdaşmadığına inandıkları tüm tarihi kalıntıları, müzeleri, ören yerlerini, türbeleri ortadan kaldırıyorlar. Benzeri eylemleri daha önce başka yerlerde de görmüştük. Ancak galiba ilk defa bu kadar sistematik bir şekilde kültürel temizliğin yapıldığını, insanlığın ortak mirasının yok edildiğini görüyoruz.
 
 
Suriye’de kültür mirası çatışmalardan zarar görmüştü. Ancak bu defa IŞİD’in yaptığı doğrudan tahrip etmek. Musul Kütüphanesi (içinde Osmanlı elyazmaları da var), Asur antik şehirleri, Musul Müzesindeki heykeller her şey yok ediliyor. Tam bir kültürel felaket! UNESCO başından beri çırpınıyor, çağrılar, toplantılar, makaleler vs. ama şimdilik çaresiz.
Belli ki IŞİD bir fikir, bir siyaset ve tabii ki bir örgüt olarak yenilgiye uğratılmadığı, ona karşı verilen askeri mücadele siyasetle desteklenmediği sürece kültürel şiddet de, insani vahşet de bitmeyecek. Bunu başarabilir miyiz bilinmez ama IŞİD’in en azından kültür katliamına karşı bir siyasi mücadele başladı.
 
Geçtiğimiz hafta sonunda Japon hükümetinin sağladığı bir fonla Irak’ın, daha doğrusu Mezopotamya’nın kültürel mirasının korunması için düzenlenen bir kampanyanın ilk startı UNESCO Direktörü İrina Bokova’nın katıldığı bir törenle Bağdat’ta verildi.
 
 
Kampanya’nın sloganı, “Bizim Mirasımız-Bizim Sorumluluğumuz”. Bokova yaptığı konuşmada insanlığın kültürel temizliği kabul etmeyeceğini, durdurmak için elinden gelen her şeyi yapacağını söylemiş. Bağdat Üniversitesi’nde yapılan törene Iraklı bakanlar da katılmış.
 
Umarım önce Bağdat Üniversitesi öğrencileri tarafından açılan, sonra da UNESCO tarafından sahiplenilen bu kampanya başarılı olur. Herkes en azından sosyal medyada vereceği destekle (#Unite4Heritage) kampanyasını sahiplenir. Çünkü orada yok edilen miras sadece Irak’a bırakılmış miras değil. Mezopotamya hepimize, tüm insanlığa kalan miras...
 
 

Üye OlÜye Girişi