IŞİD'den Suriye'ye bombalı saldırılar: En az 100 ölü

 

Radikal İslamcı örgüt, Esad'ın güçlü olduğu sahil kentlerini vurdu

23.05.2016
Yazı Boyutu:  
Rejimin güçlü olduğu sahil kentlerinden Tartus ve Lazkiye'ye saldıran örgütün hedef aldığı yerler arasında iki otogar da var. Bir saldırıda canlı bomba hastane girişinde kendini patlattı.

IŞİD, Suriye'de iç savaşın fazla hissedilmediği sahil kentleri Tartus ve Lazkiye'yi bombalı saldırılarla vurdu. Reuters haber ajansı, saldırılarda en az 100 kişinin öldüğünü bildiriyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Lazkiye'ye bağlı Ceble ilçesinde dört patlamanın art arda yaşandığını aktardı. Lazkiye Polis Teşkilatı’ndan bir kaynak, ikisi Ceble otogarını hedef alan patlamalar sonucunda en az 45 kişinin öldüğünü ve bazıları ağır yaralı olmak üzere onlarca kişinin yaralandığını ifade etti.

Saldırıların biri, bir canlı bombanın Ceble hastanesinin acil servis girişinde kendini patlatması sonucunda gerçekleşti.

Ceble’nin güneyinde bulunan Tartus kentinde de benzer patlamalar yaşandı. Suriye’nin diğer bölgelerine nazaran daha güvenli ve hayatın daha normal bir akışla devam ettiği kentte üç bombalı saldırı düzenlendi.


Tartus otogarını ve otogara yakın bir yerleşim birimini hedef alan saldırılarda en az 20 kişi öldü. Kentte meydana gelen patlamalar sonucunda duman kitleleri göğe yükseldi.

Tartus'taki üç patlamadan biri, bir canlı bombanın kendini patlatması sonucunda gerçekleşti.

Tartus'ta Beşar Esad rejiminin müttefiki Rusya'nın deniz üssü bulunuyor.

Her iki kentteki saldırıları da IŞİD üstlendi.

(Al Jazeera Türk)

Üye OlÜye Girişi