IŞİD'in silahlarında TM malzeme kullanılıyor

 

IŞİD’in silah üretiminde kullandığı malzemeler Türk malı olduğu belirtildi

18.12.2016
Yazı Boyutu:  
Musul’da IŞİD’in silah üretim tesisinde kullanılan malzemelerin Türk malı olduğu ortaya çıktı. Tesislerin devlet standartlarına yakın bir nitelikte silah ve cephane ürettiği belirtildi

İngiliz sivil toplum kuruluşu Conflict Armament Research’un (CAR) IŞİD’in Musul kentinde ele geçirilen silah üretim tesislerinde yaptığı araştırmalar sonucunda, Türkiye malı malzemelerin bulunduğu bildirildi. Roket kullanımında kullanılan şeker, patlayıcı yapımında kullanılan alüminyum, mühimmat ve silah yapımında kullanılan gres,havan mermisi yapımında kullanılan çimento ve roket yapımında kullanılan potasyum nitrat gübre Türkiye menşeli.

Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış’ın köşesine taşıdığı araştırmaya göre ayrıca IŞİD’in silah ve cephane üretiminde kullandığı malzeme ve materyallerin büyük bir kısmının Türk malı olduğu belirtiliyor.

Mevcut bilgiler yalnızca MİT ile paylaşılabiliyor

13 Türk şirketinin IŞİD’in kullandığı malzemelerin tedarikçisi olduğunun tespit edilmiş. Musul’da yapılan araştırmada bu şirketlerin mallarının halen IŞİD’in tedarik zincirinde kalmaya devam ettiği görülüyor. CAR yetkilileri, konuyu araştırmak üzere üretici şirketlere ve Türk resmi makamlarına ulaştığında hiçbir ilerleme sağlayamıyor.

Araştırmayı gerçekleştiren CAR Direktörü James Bevan ile görüştüğünü anlatan Tolga Tanış, “Niye potasyum nitrat? Çünkü diğerlerinin hepsi sanayi üretiminde de kullanılan, ticareti serbest olan ürünlerdi. Ancak potasyum nitrat, patlayıcı yapımında kullanıldığı gerekçesiyle hazirandan beri Türkiye’de de satışı yasak olan ve diğerlerine göre IŞİD’in tedarik zincirine nasıl girdiği daha kolay bulunabilecek bir üründü” bilgisini veriyor.

Üzerinde “Doktor Tarsa” şirketinin amblemi olduğu belirlenen paketlerin numaralarının da tespit edildiğini yazan Tanış, şirkete ulaştığını ancak kendisine suçlayıcı ifadelerle “Türkiye Cumhuriyeti devletiyle temasa geçilmesini” öneren bir yanıt verildiğini dile getirdi. Şirket cevabında “Bu bilgileri Milli İstihbarat Teşkilatı ile paylaşabileceklerini” belirten bir cevap göndermiş.

Savaşla beraber potasyum nitrat sevkiyatı 9 bin tona kadar ulaşmış

Tanış daha sonra yazısında, Türkiye İstatistik Kurumu’nun internet sitesindeki ihracat rakamlarına yer veriyor. Türkiye’nin, savaştan önce Suriye’ye en son 2003 ve 2008 yılında amonyum nitrat ihraç ettiği bilgisini veren Tanış, “Peki savaştan sonra? Suriyeli “çiftçiler” birden potasyum nitratın önemini hatırlamışlar. Ve 2013’ten itibaren Türkiye’den amonyum nitrat ithal etmeye başlamışlar. İlk sene 1195 ton, 2014’te 9 bin 542 ton, 2015’te 2 bin 576 ton. 2016’da yasak gelinceye kadar durdurmuşlar” diye yazdı.

(Sputnik)

Üye OlÜye Girişi