İslam dünyası için yılın ilk kandili 'Miraç' bu gece

 

Hicri Takvim'e göre üç ayların ilk ayı Recep ayının 27'nci gecesinde, (13 Nisan Cuma ) idrak edilen Miraç, Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul ediliyor.

13.04.2018
Yazı Boyutu:  
Müslümanlar rahmet, bereket ve mağfiret iklimi mübarek üç ayların bereketini hissettiği Miraç Kandilin bu gece bir kez daha idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşayacak.

BEŞTEPE MİLLET CAMİİ'NDE KUR'AN ZİYAFETİ

Bu bağlamda,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yer alan Beştepe Millet Camii'nde  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın  da katılacağı "Kur'an Ziyafeti" verilecek.

TRT Diyanet kanalında canlı yayınlanacak Kur'an Ziyafeti programına dünyaca ünlü hafızların katılacağı bildirildi:

1- Abdurrahman SADİEN - (Güney Afrika)

2- Adem KEMANECİ - Beştepe Millet Camii İ.H (Ankara)

3- Egzon İBRAHİM - Kosova

4- Muharrem DİNÇ - Kur'an Kursu Öğrencisi (Ankara)

5- Takdir Fariza HASAN - Endonezya

6- Mustafa ALTIKAT - Kur'an Kursu Öğrencisi (Samsun

7- Ali TEL - Ahmet Hamdi Akseki Camii İ.H (Ankara) 

13 Nisan Cuma gününü 14 Mart Cumartesi gününe bağlayan gece, Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takvimine göre Miraç Kandili olarak idrak edilecek. Hicri takvime göre Recep ayının 27. gecesini Cuma'ya bağlayan gece olarak bilinen Miraç Kandili Müslümanlar tarafından dualar ve ibadetlerle geçilecek.

MİRAÇ KANDİLİ NEDİR?

Son peygamber Hz. Muhammed Mustafa'nın Mescid'i Aksa'dan semaya yükselerek yaptığı hikmet yüklü geceyi bir kez daha anımsanmasını sağlayan Miraç Kandili bu yıl, 13 Nisan Cuma günü ve gecesi eda edilecek. Müslümanlar bu mübarek geceyi ibadetlerle geçirecekler.

Üç ayların ilk ayı Recep ayının 27'nci gecesinde idrak edilen kutlu gece, Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul ediliyor. Miraç; Receb'in 27. gecesi… Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed'e, Mekke döneminde bir gece Allah'ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescid-i Aksa'ya, oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuk olarak kabul ediliyor.

2018'DE İDRAK EDİLECEK KANDİLLER

  • 19 Mart 2018 Pazartesi günü Üç Aylar başlangıcıdır
  • 22 Mart 2018 Perşembe günü Regaip Kandili (İdrak Edildi)
  • 13 Nisan 2018 Cuma günü Miraç Kandili (Bugün İdrak Ediliyor)
  • 30 Nisan 2018 Pazartesi günü Berat Kandili
  • 19 Kasım 2018 Pazartesi Mevlid KandiliÜye OlÜye Girişi