İslamcı kadın yazar müftülere nikah yasasına karşı

 

Türkiye'nin önde gelen İslamcı yazarlarından Ayşe Böhürler, AKP'nin müftülere nikah kıyma yetkisi tanıyan yasayı çıkarmaktan vazgeçmesini istedi.

05.10.2017
Yazı Boyutu:  
İslamcı kadın yazar Ayşe Böhürler Yenişafak’ta AKP’nin müftülük yasasından vazgeçmesi gerektiğini bunun erkekler tarafından istismar edilebileceğini  yazdı.

AKP’nin kurucularından, İslamcı kadın yazar Ayşe Böhürler 5 Ağustos’ta Yenişafak’taki köşesinde  “Kadın aleyhine işler” işler başlıklı yazısında “bizim camianın erkekleri” dediği İslamcı erkeklerin kadın sorunu konusunda gelişim gösteremediğini vurguladı.

Müslüman kadınlar ile erkekler arasındaki eşitsizliğe dikkat çeken Böhürler “Erkeklerin nargile ya da  sigarayı içme sebepleri sorgulanmazken, başörtü takan kadınların durumu farklılaşıyor” sözleriyle bu durumu ifade etti ve “Böyle birisi sigara içiyorsa illa ki öteki birilerine(?) mesaj vermek için içiyor” diye sordu.

“Müftülere nikah yetkisi verilmesine ben de karşıyım”

Kadın örgütlerinin sert tepki gösterdiği  halen Meclis İçixleri Komisyonu'nda görüşülmekte olan Müftülere nikah yetkisi verilmesini öngören yasa tasarısına kendisinin de karşı olduğunu  ifade eden Böhürler, doğru beyan yapılmaması ve bunun kadının aleyhinde istismar edilme riskinin yüksek olmasını gerekçe göstererek "Müftülüklerde nikah hadisesi bu ciddiyeti zedeleyecek ve kadın aleyhine pek çok olumsuz sonuçlar çıkaracaktır. Erkeklerin işine yarayacağına eminim. Ama kadınların istismarını hızlandıracaktır. Yetkililerin bu toplumun sosyo-kültürel yapısına göre konuyu yeniden düşünmelerini öneririm. (sendika.org)
Üye OlÜye Girişi