İslami STKlardan barış görüşmelerine desdek

 

İslami STK’lar, Kürt sorununun çözümüne yönelik barış görüşmelerini desteklediklerini açıkladı

12.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

İslami STK’lar, Kürt sorununun çözümü için başlayan barış görüşmelerini MAZLUMDER İstanbul Şubesi’nde düzenledikleri bir basın toplantısı ile değerlendirdiler.

 
Akabe Vakfı, AKDAV, AKV, Anadolu Öğrenci Birliği, Anadolu Platformu, Dünya Yayınları, Fatih Akıncıları, Hikmet Vakfı, İnsan ve Medeniyet Hareketi ve MAZLUMDER İstanbul Şubesi tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında ilk olarak konuşan MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, basın toplantısı ile hem barış görüşmelerine desteklerini belirtmeyi hem de bu süreci akamete uğratacak provokasyonlara dikkat çekmek istediklerini söyledi.
 
Daha sonra ortak basın açıklaması metnini okuyan Sarıyaşar, Kürt sorununda çözümün askeri yöntemlerle sağlanamayacağının açık bir şekilde ortaya çıktığını, problemi salt asayiş sorununa indirgemenin, hem ödenen bedelin ağırlaşmasına hem de gelecek nesillere miras olarak unutulması çok zor acılar bırakılmasına neden olduğunu ifade etti. Barış için yapılan görüşmelerin şeffaf bir şekilde sürdürülmesinin talep edildiği açıklamada “bu barış sürecinin Adalet ve Hakkaniyeti esas alan bir çerçevede yürütülmesi zorunludur, sağduyu sahibi herkese ve her kesime önemli sorumluluklar düşmektedir” denildi.
 
Açıklama metninin okunmasının ardından Cüneyt Sarıyaşar barış görüşmelerinin konuşulduğu yakın zamanda Afyon’daki hadiseyi, geçtiğimiz günlerde Zeytinburnu’nda bir düğünde çıkan olayları ve dün de Paris’te yaşanan olayı hatırlatarak bunların bu süreci akamete uğratmak için gerçekleştirilmiş provokasyonlar olduğunu belirtti. 
 
İSLAMCI GENÇLİK NE DİYOR?
 
Anadolu Platformu, AKDAV ve Anadolu Öğrenci Birliği adına konuşan Ahmet Çamurluoğlu ise barış görüşmelerinin toplumun hayrına olduğunu düşündüklerini söyleyerek “Bu kangrenleşmiş bir sorundur. Sorunun çözümü taraflara acı verebilir ama hiçbir acı bu ülkenin gençlerinin canından daha kıymetli değildir. Biz bu ülkede hepimiz bir geminin içerisindeyiz. Kimse altında bir delik açılmasını, batmasını istemez. Geminin sağ salim karaya çıkabilmesi için tüm kesimler gayret sarf etmeli” dedi. 
 
Fatih Akıncıları’ndan Mehmet Şahin de bir konuşma yaparak “Bu sorun sadece barış görüşmeleri ile çözülmez. Bölgedeki tüm katmanlar hesaba katılmalı, STK’lar ile işbirliği yapılarak, eline bir şekilde silah almış insanların barışa yanaşması için bir takım adımlar atılmalı. Eline silah almış insanlar geri döndüklerinde ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanacaklarsa bu insanları barış masasına oturtamazsınız. Bu gerçekleri görerek hareket etmek zorundayız. Bu süreçte önemli bir adım olarak genel af da getirilmelidir. Aksi takdirde barış görüşmelerinden beklenen sonuç alınamayacaktır” dedi.
 
Şahin’in ardından Hikmet Vakfı ve Akabe Vakfı adına konuşan Nejat Şendur ise Hükümetin Kürt halkına temel hak ve özgürlükleri, eşit vatandaşlık haklarını vermesi, tüm bunların anayasada da yer alması gerektiğini söyledi. Şendur, “Barış görüşmelerinden büyük beklentiler var. Toplumun önemli bir kesimi bu sürece sıcak bakıyor” dedi.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi