İslami terörizmi lanetlediler

 

Paris'te Charlie Hebdo dergisine düzenlenen terör saldırısıyla ilgili 7 gözaltı

08.01.2015
Yazı Boyutu:  
 
Tüm dünya dün Fransa'nın başkenti Paris'te Charlie Hebdo dergisine düzenlenen terör saldırısıyla sarsıldı. Paris'te üç terörist yazı işleri toplantısı yapılırken dergi binasını bastı ve Paris'i kana buladı.
 
 
Saldırıda 12 kişi yaşamını yitirdi, 4'ü polis 11 kişi yaralandı. Saldırının ardından Fransa'da 100 bin kişi sokaklara döküldü. Başkent Paris tüm gece uyumadı.
 
 
Paris'te meydanları dolduran 35 bin kişi hep birlikte 'korkmuyoruz' mesajını bir ağızdan söyledi. Bazı kişiler meydandaki heykele tırmandı ve ellerindeki "Ben Charlie'yim", "Hepimiz Charlie'yiz" yazılı pankartları havaya kaldırdı.
 
12 kişinin öldüğü, dördü ağır 11 kişinin yaralandığı saldırıyı kınayanlar, "Je Suis Charlie" (Ben Charlie'yim) yazılı pankartlar ve sembolik kalemlerle eylemlere katıldı.
 
 
Bu akşam maçları olan Fransız futbol takımı Evian TG'nin oyuncuları, birbirlerine sarılarak bir çember oluşturdu ve hayatını kaybeden 12 kişiyi andı.
 
 
Fransız haber ajansı AFP, Paris'teki ofislerinden bu fotoğrafı tweet attı:
Paris Normande gazetesi yarınki baskısında adını değiştirerek "Charlie Normande" yaptı.
Gazete "Özgürlük katledildi" manşetiyle çıktı.
 
 
AVRUPA'DA DA KINANDI
 
 Sadece Fransa'da değil dünyanın pek çok kentinde sokaklara çıkan insanlar tarafından saldırı lanetlendi.
Fransa'da mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen ve 12 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırı, Avrupa'nın çeşitli kentlerinde kitlesel gösterilerle protesto edildi.
Londra'da onlarca kişi Trafalgar meydanında toplanarak, destek gösterisi yaptı. Grup, Fransa milli marşını söyledi.
Almanya'nın başkenti Berlin'de toplanan bir grup, Fransa Büyükelçiliği önüne çiçekler bıraktı ve ölenler anısına mumlar yaktı.
Brüksel meydanında da saldırıyı kınayanlar bir araya geldi.
 
 
Google ise Fransa'daki arama motoruna siyah kurdele koyarak ölenleri andı.
 
 
7 KİŞİ GÖZALTINDA
 
BBC'ye konuşan Fransa İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Pierre Henri Brandet, mizah dergisi Charlie Hebdo'nun başkent Paris'teki bürosuna düzenlenen saldırı sonrası yedi kişinin gözaltına alındığını söyledi.
Sözcü Brandet, gece yarısı gözaltına alınanların tümünün zanlıların akrabaları ya da arkadaşları olduğunu belirtti.
Gözaltıları, sayı açıklamadan duyuran ilk kişi ise Fransa Başbakanı Manuel Valls oldu.
Fransız RTL Radyosu'na konuşan Valls, adları açıklanan zanlılar Şerif ve Sair Kuaçi kardeşlerin istihbarat servisleri tarafından bilindiğini ve bu kişilerin daha önce izlendiğine "şüphe olmadığını" söyledi.
Temel kaygılarının yeni bir saldırıyı önlemek olduğunu vurgulayan Valls, Kuaçi kardeşlerin fotoğraflarının medyaya servis edilmesinin de doğru bir karar olduğunu kaydetti.
 
 
PARİS'TE YENİ SALDIRI
 
Bu sabah Paris'in güneyinde bir metro istasyonunda düzenlenen saldırıda ise biri polis, diğeri belediye çalışanı iki kişi ağır yaralandı. Saldırı sonrası bir kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.
Fransız haber ajansı AFP, polis kaynaklarına dayandırdığı haberde, saldırganın otomatik silahla ateş açtığını bildirdi.
Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, kabinenin Cumhurbaşkanı François Hollande başkanlığında yaptığı olağanüstü toplantısını terk ederek saldırının düzenlendiği Porte de Chatillon bölgesine gitti.
Olayın dünkü saldırı ile bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor.
Dünkü saldırının zanlılarından 32 yaşındaki Şerif Kuaçi'nin daha önce cihatçı savaşçıları Irak'a göndermekten hüküm giydiği açıklanmıştı.,
Fransız medyası üçüncü şüphelinin Hamid Murad olduğunu bildirmiş, 18 yaşındaki Murad'ın adının sosyal medyada yayıldığını gördükten sonra polise teslim olduğu açıklanmıştı.
Dün Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırıda dördü Fransa'nın önde gelen karikatüristlerinden 12 kişi ölmüştü. Ölenler arasında derginin Yazı İşleri Müdürü Stéphane Charbonnier de vardı.
Charlie Hebdo'nun Kasım 2011'de Muhammed Peygamber'in karikatürlerini yayımlaması, dünya çapında Müslümanların tepkisini çekmişti.
Görgü tanıklarına göre silahlı saldırganlar, derginin başkent Paris'teki ofisine kalaşnikoflarla ateş açtı. Fransız polisi saldırganların "Peygamberin intikamını aldık" diye bağırarak kaçtıklarını açıkladı.
 
 
FRANSADA ULUSAL YAS
 
Fransa'da bugün ulusal yas ilan edildi.
Öğlen ülke çapında bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak ve Paris'teki Notre Dame kilisesinin çanları çalacak.
Ülkede en üst düzeyde "terör alarmı" verildi ve medya kuruluşları, ibadethaneler, toplu taşıma merkezleri ve diğer hassas alanlara takviye güvenlik gücü gönderildi.
 
 
DANİMARKA'DA KARİKATÜRLÜ TEPKİ
 
Kopenhag'dan bildiren BBC muhabiri Malcolm Brabant, yarın en az üç Danimarka gazetesinin Charlie Hebdo karikatürüyle çıkacağını söyledi.
Ancak hiçbir gazetenin yedi yıl önce çok tartışılan Muhammed Peygamber karikatürünü basmayacağı öğrenildİ
2005 yılında basılan ve Muhammed Peygamberi konu alan 12 karikatür Jyllands-Posten adlı Danimarka gazetesinde yayımlanmıştı. Karikatürler özellikle Müslüman dünyasında tepkiyle karşılaşmış, çeşitli ülkelerde büyük protestolar düzenlenmişti. Şiddet içeren bazı gösterilerde 200'e yakın kişi hayatını kaybetmişti.
Ancak BT gazetesi editörü, Charlie Hebdo'nun oldukça tartışmalı bir kapağını basacaklarını ifade etti. Söz konusu karikatürde Muhammed Peygamber'in köktendincilerden bunaldığı, "aptallar tarafından sevilmenin zorluğu nedeniyle dövündüğü" resmediliyor.
Yarınki karikatürlü eylem nedeniyle Danimarka'da medya kuruluşlarının etrafındaki güvenlik önlemlerinin sıkılaştırıldığı belirtildi.
 
 
SESSİZLİK EYLEMİ ÇAĞRISI
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'yadüzenlenen saldırıyakarşı "en iyi silahımız birliğimizdir" dedi ve eylem çağrısında bulundu.
Üç gün boyunca bayrakların yarıya indirileceğini belirten Hollande, Perşembe günü ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.
Cumhurbaşkanı Fransa halkına Perşembe günü öğlen saat 12.00'de bir dakikalık sessizlik eylemi için çağrıda bulundu.
Hollande konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
"Bugün cumhuriyetimize saldırıldı. Fransa'nın ifade özgürlüğüne, kültürüne, düşünce çeşitliliğine saldırıldı. Katiller bunlara saldırdılar."
"Özgürlük her zaman barbarlıktan daha güçlü olacaktır."
Saldırıda hayatını kaybedenleri "kahramanlar" olarak anan Hollande, "Bizim en büyük silahımız birliğimizdir - bu sıkıntıları yaşayan tüm vatandaşlarımızın birliğidir. Bizi hiçbir şey bölemez. Bizi hiçbir şey ayıramaz" dedi.
 
ERDOĞAN'DAN KINAMA
 
Türkiye Cumhurbaşkanlığı internet sayfasında yazılı bir açıklama yapılarak, Charlie Hebdo'ya yapılan saldırı kınandı.
"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Paris'teki Terör Saldırısına İlişkin Açıklaması" başlıklı yazıda, "menfur saldırının şiddetle kınandığı" belirtildi.
Açıklamada "Bu vesileyle, terörün dininin ya da milliyetinin olamayacağını ve hiç bir gerekçeyle mazur gösterilemeyeceğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. ... Paris’te yaşandığı türden terör saldırıları, farklılıklara tahammülsüzlüğün ve nefret söylemlerinin yol açtığı gerginlikler, dini ve kültürel farklılıkları düşmanlık gerekçesi olarak sunma girişimleri karşısında hepimizin ortak tavır sergilemesi büyük önem taşımaktadır" ifadelerine yer verildi. (BBC türkçe/ Hürriyet)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi