İşlerini kaybetmemek için 9 gündür direniyorlar

 

İş akitlerinin feshine dair tebligatlar gelmesi üzerine Topkapı Şişecam işçilerinin fabrikayı işgali dokuzuncu gününde

05.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Şişecam, Anadolu Cam Sanayii’ye ait Topkapı fabrikasını 31 Aralık 2012 tarihi ile kapatıyor. Topkapı işçilerinin evlerine iş akitlerinin sonra erdiğine dair tebligatlar gelmesi üzerine Şişecam işçileri fabrikayı işgal etti. Dokuz  gündür direnişe devam eden işçiler mücadelelerini sonuna kadar devam ettireceklerini dile getirdi.
 
 
Topkapı'da bulunan Paşabahçe Şişecam Fabrikası'nda 9 gündür eylem yapan işçilere müdahale etmek amacıyla polis fabrika önünde geniş önlem aldı. Sabah saatlerinde çok sayıda polisin zırhlı araçlarla fabrika bahçesine gelmesi üzerine işçiler de fabrika girişinde barikat kurdu. İşçilerin fabrika içind ebekleyişini sürdürürken bazı işçiler ise çatıya çıktı. Bu arada bir işçi düşerek yaralandı.
 
İşçilerin aileleri ise "Yılgınlık yok direniş var", "Ölmek var dönmek yok", "Şişecam bizleri ne hale soktun" sloganları atıyor. 
 
Kristal İş Sendikası Şube Başkanı Mürsel Kılıç, “Fabrikada 250 kadar işçi arkadaşımız var. Kimi çatıya, kimi bacaya çıkmış durumda. Aileleri ise dışarıda. Polis müdahale etmeye hazırlanıyor. Gergin bir bekleyiş var burada” dedi.
 
VEKİLLERDEN DESTEK GELDİ
 
İşçilere destek olmak isteyen CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ve BDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de gerginliğin yaşandığı fabrikaya geldi.
 
Şişecem Topkapı Fabrikası’nın kapatılmasına karşı bir süreden beri işçiler fabrika önünde eylem yapıyordu. Anadolu Cam Sanayii A.Ş tarafından önceki gün yapılan açıklamada fabrikanın 31 Aralık itibari ile kapatıldığı açıklanmıştı.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi