İstanbul 2010: Hayvanlara zulüm başkenti

 

PETA, kitlesel kedi ve köpek kıyımı nedeniyle Istanbul u Hayvanlara zulüm başkenti ilan etti

13.10.2010
Yazı Boyutu:  

Metropol İstanbul, ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ ünvanının yanı sıra, artık başka bir ünvana da sahip oldu. PETA Deutschland Hayvan Hakları Kuruluşu, Pazartesi günü İstanbul’u ‘Avrupa Hayvanlara Zulüm Başkenti’ ünvanıyla ödüllendirdi.

PETA tarafından özel olarak tasarlanan logo, 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarını sürdüren İstanbul’daki 2010 yöneticilerine iletildi. Hayvan dostları, kentin bu logoyu resmi yazışmalarda ve reklam panolarında kentin sembolü olarak kullanmasını öneriyor. PETA bu logoyu  hem Türk basın ve medyasına hem de kendi sosyal medya kanalları vasıtasıyla da tüm dünyaya yaymaya devam edecek.

Hayvan Hakları Kuruluşu, bu ünvanı vermekle, kentte süregelen kitlesel evsiz hayvan kıyımını dünya kamuoyuna duyurmayı amaçlıyor. İstanbul’da evsiz köpekler genellikle kısırlaştırılsa da, bunlar yasanın öngördüğü gibi alışık oldukları ortama bırakılmıyor, binlercesi yaşamaları mümkün olmayan ıssız yerlere ve ormanlara atılarak kaderleriyle başbaşa bırakılıyor. Bu durum, hayvanların korkunç şekilde açlık çekerek, hastalıktan ve iyileşmeyen yaraları nedeniyle ölmeleri anlamına geliyor ve Türkiye Hayvan Hakları Yasasına tamamen aykırıdır.

PETA, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’a defalarca Istanbul’daki evsiz hayvanların korunması konusunda ve 2004 yılından beri varolan Hayvan Hakları Yasasına uyma ve bu vicdansız uygulamalara son verilmesi konusunda ricada bulunmasına rağmen bu yöntemler süregelmektedir.

PETA kampanya başkanı Magdalena Scherk ‘’Hayvanlar kısırlaştırıldıktan sonra açlıktan sürünerek ölecekleri yerlere atıldıkları için, kısırlaştırma işleminin tamamen göz boyama, kandırma amaçlı olduğu anlaşılmıştır“ demektedir.

PETA’nın açıklamasına göre, İstanbul’daki sahipsiz hayvan sorununu çözmeye yarayacak yegane ve insani çözüm, bu hayvanların kısırlaştırıldıktan sonra alışık oldukları yerlere geri bırakılmalarıdır. Böylelikle birkaç kuşak sonra bu sorun çözülmüş olacaktır. PETA yetkililerden ayrıca, kedi ve köpekler için mama ve su istasyonlarının oluşturulmasını talep etmektedir.


Üye OlÜye Girişi